Къщата, в която е живял проф. Михайло Драгоманов, беше съборена. Затова алармира във „Фейсбук“  журналистът и актьор Игор Марковски. Известният учен е живял и работил в този дом от 1889 г. до смъртта си през 1895 г.

„Днес рухна (насилствено при това) къщата на Михайло Драгоманов. Тя едвам се държеше на краката си в центъра на София, на ъгъла на „Христо Белчев“ и „Иван Николаевич Денкоглу“.  

Интересно дали ще се пръкне някоя стъклено чудо там или да?", е коментарът на Марковски.

МИХАЙЛО ДРАГОМАНОВ  е украински историк, фолклорист, философ, езиковед и писател, роден на 18 септември 1841 г. Бил е професор по всеобща история в университети в Киев, Женева и София. 

Драгоманов е бил близък приятел с българския литературовед Иван Шишманов, който е и причината той да се установи в България. Двамата са в основата на създаването на на Сборник за народни умотворения, наука и книжнина (СбНУНК). По-късно Шишманов сключва брак с дъщеря му Лидия. Драгоманов умира в София през 1895 г.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.