"Дневник"

Общински съветници от "Демократична България" в София са сезирали четири институции, сред които и главния прокурор, за злоупотреби от столичния заместник-кмет по образованието Мирослав Боршош като изпълнителен директор на НДК, съобщават от обединението.

Яна Тодоранова, Михаил Паргов и Симеон Ставрев са подали сигнал до главния прокурор, Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), Главна дирекция "Национална полиция" и Министерството на културата за незаконосъобразни разходи от Боршош още с встъпването му в длъжност през 2014 г. Преди седмица тримата съветници изнесоха информация за бизнес връзките на Боршош с Делян Пеевски, за злоупотреби и нецелесъобразно разходване на средства още от първата си година начело на НДК и го призоваха да се оттегли от поста си.

"Смятаме, че следва да бъде направена обективна и всестранна проверка за това дали Боршош е управлявал средствата на НДК по нецелесъобразен начин, дали е последвала вреда за дружеството, дали е налице неполагане на достатъчно грижи от страна на длъжностното лице за ръководеното, стопанисването или запазването на повереното му имущество. Налице ли е престъпен резултат, състоящ се в значителни материални щети за НДК", се казва в сигнала на тримата съветници.

"Още с встъпването в длъжност като изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош наследява 9 млн. лв. резерв, който е изразходван за една година за ремонти, разширяване на щата и хонорари. Броят на служителите на НДК достига близо 400 души (3 пъти повече от цялото Министерство на културата по същото време). Фонд работна заплата се увеличава с около 100 000 лева при общ фонд от 500 000 лева. Новият директор стартира множество обществени поръчки, като за някои от тях дори няма осигурено финансиране. За година НДК е докаран до практически фалит. Сред разходите правят впечатление 23 000 лева за осигуряване на луксозен начин на живот на самия Боршош - сметки в заведения в страната и чужбина, куфар и телефон, за които разходи няма одобрение от Съвета на директорите. На следващо място, при наличието на други служебни автомобили, лизинговият договор за "Лексус" за лично ползване на г-н Боршош се подновява", пишат от "Демократична България".

"Тези средства са разходвани без да е ясно дали същите са одобрени от Съвета на директорите, което по естеството си означава, че Боршош се е разпоредил с паричните средства незаконосъобразно", се казва в сигнала на тримата съветници. Като доказателство те прилагат всички решения на Съвета на директорите на НДК за периода, през който Боршош е изпълнителен директор.

На 31 март състав на Софийския градски съд оправда по всички обвинения Мирослав Боршош и осъди на 3 г. условно с 5 г. изпитателен срок бившия председател на съвета на директорите на НДК Валентин Кръстев. Боршош бе обвинен от прокуратурата за умишлена безстопанственост, сключване на неизгодни сделки и присвояване на над 3 млн. лв., поверени му да ги управлява, както и за нецелево разходване на целеви средства.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.