„През целия си живот съм опитвал да правя киното като изкуство, да се докосна до много умни и талантливи хора, започвайки от сценариите, минавайки през рисуването, мисленето, снимането. Един филм е едно голямо премеждие“, заяви Анри Кулев, новият носител на наградата "София". Той ще получи приза преди прожекцията „Паразит“, днес, 25 юни, когато се открива "София филм фест". 

Миналата година Кулев отбеляза своята 70-годишнина - с книга-албум с еротични рисунки „Ориент Sexpress“ и с премиера на филма „Имало една война“. Лентата ще бъде излъчена на 28 юни в Дома на киното.

24-тото издание на „София филм фест“, което трябваше да се проведе през март, но беше отложено заради пандемията, започва на 25 юни. 

Фестивалът тази година ще има две издания - лятно и есенно. Достъпът до филмите ще бъде по три начина - онлайн, в салона на Дома на киното и на открито.  

Официалното откриване на „София Филм Фест“ ще е в най-новото пространство зад НДК „Платформа А6“ с българската премиера на филма „Паразит“ на режисьора Понг Джун Хо, носител на четири награди "Оскар" (включително за най-добър филм), „Златна палма“ в Кан и още над 200 отличия по света.

За първи път в историята си „София Филм Фест“ ще предложи част от програмата онлайн. 88 ще са филмите, които ще могат да се гледат по този начин, заяви пред БНР Стефан Китанов, директор на фестивала:

„Споделяме този фестивал с цяла България. Качените онлайн филми ще могат да бъдат гледани в продължение на три седмици... Ще има и фейсбук събития с режисьори на филмите“.

В програмата на „София Филм Фест“ ще бъдат излъчени филми от рубриките „Ново българско кино“ и „Киното днес“ (филми на утвърдени световни режисьори). Сред тях са „Въпреки мъглата“ на Горан Паскалевич, „Върба“ на Милчо Манчевски, „Държавно погребение“ на Сергей Лозница, „Физика на тъгата“ на Теодор Ушев, който е по текст на Георги Господинов. Преди дни лентата получи най-престижната награда за анимация - тази от фестивала в Анси за късометражен филм и отличието на международната критика FIPRESCI.

Специална селекция ще бъде представена в Дома на киното. С изключение на някои български филми програмата ще съдържа заглавия, които не се повтарят с онлайн изданието или прожекциите на открито. Сред тях са „Ялда - нощ за прошка“ на Масуд Бакши (с голямата награда от Сънданс, оператор е българинът Юлиан Атанасов), „Шевове“ на Мирослав Терзич, „Под слънцето“ и „Дневниците на Путин“ на Виталий Мански.

Цените на билетите - за откритата „Платформа А6“, която е на гърба на НДК, са 12 лева, в Дома на киното - 9 лева или 7 лева в зависимост от филма, а на откритата сцена в парка на Военната академия - 10 лева, а онлайн - 8 лева.

Лятното издание на „София Филм Фест“ ще продължи до 19 юли, а на есен фестивалът ще покаже филми, различни от сегашното лятно. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Младите синове на страната са пръснати като пилци из чужбина… Досега имаха емиграция от интелигентни хора само Русия и Турция… Сега и България се нареди в тая редица на мракобесието…"

Рачо Стоянов, български писател, драматург и преводач, роден на 7 октомври преди 141 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.