Драмата „Тимбукту“ от Мавритания, номинирана и за „Оскар” за най-добър чуждестранен филм, бе отличена като най-добра на 40-ата церемония по връчването на френските филмови награди „Сезар“, съобщиха световните агенции.

Лентата, режисирана от Абдерахман Сисако взе седем награди на церемония в Париж ден преди връчването на „Оскар”-ите – за най-добро звуково оформление, операторска работа, филмова музика, монтаж, сценарий и режисура.

„Тимбукту” показва действителни събития в древен град, попаднал под контрола на радикални ислямисти.

Наградата за най-добър актьор взе 25-годишният французин Пиер Нине за образа на моделиера Ив Сен-Лорана в едноименния биографичен филм на режисьора Джалил Леспер. Като най-добра актриса бе отличена 26-годишната Адел Ене заради ролята й в комедията на Тома Кайе „Изтребители“.

Американката Кристен Стюарт бе наградена за поддържаща роля в „Clouds of Sils Maria“. Шон Пен получи почетна награда „Сезар” за цялостно творчество.

Сезар“ е националната филмова награда на Франция. Връчва се от 1976 г. от Френската филмова академия. Гласуването се извършва от 2000 професионалисти, без филмови критици.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Целувала съм се с Орландо Блум, била съм до Джони Деп и Джефри Ръш. Беше удивително!”

Кийра Найтли, британска актриса, родена на 26 март преди 40 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...