Баритонът Кирил Манолов е „Музикант на годината 2019“ в националната анкета на предаването „Алегро Виваче“ на програма „Хоризонт“ на БНР, съобщиха от предаването.

Резултатите от гласуването на публиката, в което се включиха над 5 000 слушатели, бяха обявени в специално издание снощи, а екипът се надява, че през есента на 2020 г. ще се проведе и традиционната тържествена церемония с галаконцерт.

Ето как "Алегро Виваче" представи победителя:

"Кирил Манолов е един от блестящите български оперни изпълнители, които  триумфират на световните сцени през последните години. От 2015 г. прави записи със Симфоничния оркестър на БНР. Рикардо Мути го нарича „Най-добрият Фалстаф в света“, но репертоарът на Манолов излиза отвъд тази негова коронна роля: Амонасро в „Аида“, Граф ди Луна в „Трубадур“, Симон Боканегра и Набуко в едноименните опери, Милер в „Луиза Милер“, Фигаро в „Севилският бръснар“, Дон Карлос в „Силата на съдбата“, Ренато в „Бал с маски“, Дулкамара в „Любовен елексир“ и др. Той гастролира на най-престижните оперни и фестивални сцени в света и работи с най-добрите изпълнители и диригенти. 2019 е наистина успешна за Кирил Манолов – той участва по покана на Рикардо Мути в концертните изпълнения на „Аида“ с Чикагския симфоничен оркестър и българската прима Красимира Стоянова. 2019-та донесе незабравими срещи на българката публика с Кирил Манолов. В навечерието й той участва в мащабното изпълнение на „Немски реквием“ със Симфоничния оркестър и Смесения хор на БНР, а през годината пя в постановката на „Набуко“ на Русенската опера, представена и в зала 1 на НДК, както и в блестящия й концертния вариант на Софийската опера заедно с примата Мария Гулегина. Двамата си партнираха и в „Бал с маски“, отново на Софийската опера. Пред пловдивската публика той излезе във „Фалстаф“, пред варненската – в „Симон Боканегра“, пред сливенската – в „Аида“, а пред старозагорската – в „Трубадур“. Участва и в постановката на „Трубадур“ на Софийската опера в „Опера на върховете“ на  Белоградчишките скали.

Пред слушателите на програма „Хоризонт“ Кирил Манолов каза: „Не си спомням да е имало друга година, в която да съм пял толкова на българска сцена. Много се радвам и благодаря на публиката, че оцени старанието ми. Изборът на слушателите в тази анкета за мен е най-ценното нещо, защото, колкото и клиширано да звучи, ние работим за публиката. Тя е най-важното нещо, което имаме и аз съм много щастлив, че хората ме избраха за „Музикант на годината“!“

В специалното издание на „Алегро виваче“ бяха обявени и фаворитите на публиката в  други шест категории. Пианистът Емануил Иванов спечели наградата „Млад музикант на годината“, „Коледа“ от Димитър Ненов в Националното турне на Фондация „Йордан Камджалов“  беше отличена за „Музикален проект на годината“, а „Ансамбъл на годината“ стана дуото Зорница Иларионова и Мартина Табакова. Младата цигуларка Зорница Иларионова спечели и приза в категория „Активна творческа дейност“ и така влезе в историята на класацията като първия музикант, получил две награди в една година. Вотът на слушателите в категория „Класиката в други жанрове“ беше за певицата Весела Делчева. С наградата „Изключителен принос към българската култура“ беше отличен диригентът, композитор и педагог проф. Пламен Джуров.

За четвърти път беше обявена и специалната награда „Олга Камбурова“ в подкрепа на младите таланти, която се определя от екипа на „Алегро виваче“. Възможността да направи професионални студийни записи в БНР ще има 16-годишната цигуларка Лора Маркова, ученичка в НМУ „Любомир Пипков“ – София.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Този, който убива човек, убива разумно същество, което е по подобие на Бог, но този, който унищожава добра книга, убива самия разум.“

Джон Милтън, английски поет и публицист, роден на 9 декември преди 416 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.