Най-престижните награди за музика в Германия, връчвани ежегодно от 1992 г. насам - "Ехо", бяха ликвидирани заради каскада от събития, предизвикани от награждаването на антисемитски рап преди две седмици, съобщи "Сега", като цитира Би Би Си. 

Наградите бяха връчвани в продължение на 27 години в разнообразни категории - от класическа музика и джаз до поп и хип-хоп. Закриването им е голям трус за германската музикална индустрия. Организаторите обаче заявиха, че името им е толкова опетнено, че е по-добре да започнат на чисто. 

На 12 април един от призовете бе връчен на рапърите Феликс Блуме, с псевдоним Колега, и Фарид Банг. В една от песните си - "0815", двамата се сравняват със затворници в концентрационния лагер Аушвиц. 

"Ще направя нов Холокост, идвам с Молотов" се пее в песен от наградения им албум JBG3, продаден в над 200 000 копия. През 2016 г. също имаше антисемитски скандал, свързан с негативно представяне на евреи в клип на рапърите.

Заради текста много музиканти решиха да върнат своите призове "Ехо", получени през годините. Сред тях е диригентът и музикален директор на Берлинската опера Даниел Баренбойм.

Своите 7 отличия върна рок певецът Мариус Мюлер Вестерхаген, както и пианистът Игор Левит и продуцентът Клаус Воорман.

Нямаше ефект, че Колега се извини на церемонията за куплета с Аушвиц, заявявайки, че е дошъл тук за купона, а не за да провокира политически дебат.

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.