Пианистът и диригент Даниел Баренбойм изобрети нов тип пиано, което по думите му е радикално различно от концертните рояли. Майсторът на инструменти Крис Мане, който е работил по проекта с легендарния музикант, казва пред ВВС, че пианото е тип „мечтите се сбъдват”.

Уникатът е изработен в сътрудничество с прочутата компания „Стейнуей и синове”. Роялът ще носи името „Баренбойм-Мане”. За конструирането му са били необходими 18 месеца и са били изразходвани над 4000 часа труд. Все още „Баренбойм-Мане” не е пуснат в продажба, нито се посочва конкретната му цена, но по оценките на експертите тя би била между 300 000 и 450 000 евро, двойно по-висока от роялите на „Стейнуей”.

Преди 4 години по време на посещението си в Сиена Баренбойм имал възможността да свири на пианото на унгарския композитор Ференц Лист, което наскоро е било реставрирано там. Именно това го вдъхновило да работи по създаването на роял, който да съчетава звученето от миналото и технологичния напредък на съвремието. „Топлината и характеристиките на тоновете при такива инструменти се различава от досегашните представи за пианото. Исках да комбинирам едновременно мощта и финия звук, външния блясък и вътрешната модерна технология”, споделя Баренбойм.

С новия инструмент той откри цикъла от четири концерта с произведения на австрийския композитор Франц Шуберт. „От 6 седмици репетирам с това пиано, но още не съм свикнал. Обикновено се приспособявам бързо, но в случая е различно”, разказва музикантът.

ДАНИЕЛ БАРЕНБОЙМ е смятан за един от най-известните музиканти от края на ХХ век и началото на ХХІ век, едновременно като пианист и диригент. Той е признат със своето майсторство на музикалната структура и дълбока сетивност за хармоничните нюанси. Баренбойм, редом с Гюнтер Ванд и Серджо Челибидаке, е сред най-изтъкнатите Брукнер диригенти - записал е всичките му 11 симфонии, както с Чикагския симфоничен оркестър, така и с Берлинската филхармония.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин