Добринка Табакова ще замени досегашния щатен композитор на Концертния оркестър на ВВС Гай Баркър, съобщи БНР. 36-годишната българка ще пише произведения за елитния ансамбъл в продължение на три години. Първата изява вече е планирана за сезон 2018/2019 в известната зала "Кралица Елизабет".

Концертният оркестър ще изпълнява пиеси от нейното досегашно творчество, но и нови композиции, поръчани от BBC Radio 3. Табакова ще има участие в цялостното артистично ръководство на оркестъра, в програмирането на концертите, записите и образователните проекти.

„Репертоарът на оркестъра е уникално многообразен и достига впечатляващо разнообразна аудитория, и съм развълнувана, че имам възможността да работя с такива страхотни музиканти за дълъг период от време. Очаквам с нетърпение да бъда част от музикалния живот на оркестъра и да обменяме нови идеи“, споделя българката.

В края на миналата година тя представи и в България кантатата "Безсмъртният Шекспир", написана по поръчка за 400-годишнината от смъртта на гениалния поет и драматург и изпълнена премиерно по време на честванията в родния му град. Други акценти сред проявите й на българска сцена през 2016 г. са авторският й концерт в рамките на фестивала "Дни на музиката в Балабановата къща" в Пловдив и изпълнението на творбата й "Тракия" за първи път у нас при откриването на сезон 2016/2017 на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Росен Гергов.

ДОБРИНКА ТАБАКОВА е родена на в Пловдив през 1980 г. Печели наградата „Жан-Фредерик Перену“ на ІV Международен конкурс по музика във Виена, когато е само на 14 години. Завършва Кралската Академия по музика в Лондон и „Гилдхол Скул ъв Мюзик“, където печели наградата „Витолд Лютославски“ (1999). Завършва докторантура по композиция в Кингс Колидж в Лондон, където печели наградата „Адам“ (2007).Нейната „Възхвала“ е изпята в катедралата Сейнт Пол по случай Златния юбилей на кралица Елизабет II. През 2008 г. нейна творба (по текст на Блага Димитрова) е избрана за участие в световния хоров фестивал в Рига „Песни за Слънцето“. През 2010 г. нейни творби са включени в Моцартовите седмици в Залцбург и в Зимните концерти в Мюзикферайн, Виена. През 2011 г. печели наградата „Сорел“ за хорова музика в Ню Йорк. Нейни произведения са изпълнявани в България, Великобритания, Русия, Италия, Франция, Германия, Австрия, САЩ, Китай, Австралия и др. Творбите ѝ влизат в репертоара на изтъкнати изпълнители като Максим Рисанов, Джанин Янсен, Гидон Кремер, Кристине Блаумане, Натали Клайн, Милош Карадаглич и др. Получава множество престижни поръчки между които от Кралското филхармонично дружество за Музикалното биенале във Великобритания. Звукозаписната компания ЕСМ издава през април 2013 г. първия й авторски диск на „Струнни Пътеки“. Дискът печели множество отличия, между които от: BBC Music Magazine, Stereo Magazine, International Music Reviews и влиза в топ-3 на Британските класации за класическа музика. През декември 2013 г. дискът е номиниран за „Грами“ за най-добър сборен албум с класическа музика.

 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...