Промените в интериора на Опера Гарние в Париж доведе до обществено недоволство, съобщи classicfm.bg. Идеята за преустройство на залата срещна несъгласието и на някои френски медии, любители на оперното изкуство и Френската академия за изящни изкуства. 

Според плановете на ръководството на операта, промените целят да има повече места за публиката в залата, като се премахнат преградите между обособените сепарета на балконите. Несъгласните с тази трансформация създадоха Комитет „Гарние“ и инициираха петиция, защото смятат, че шедьовъра на архитекта Шарл Гарние - проектирал сградата, носеща неговото име, ще бъде „обезобразен“. Според журналистите от „Forum Opera“, един от водещите сайтове за опера във Франция, „преместването на преградите изменя философията на Гарние“. Ето какво споделя за Deutsche Welle журналистът Силвен Форт: 

„За да създаде атмосфера на интимност в такава голяма зала, Гарние е решил да „фрагментира“ светлината, като обособи ложи с преградни стени. По този начин той получава специфичен „ритъм“ чрез смесването на светлината със сянката"

И тъй като работите по преустройството вече са започнали, Форт смята, че „светлинните ефекти напълно са загубили своята тайнственост и твърде специалната атмосфера, създадена от Гарние, е изчезнала“. 

Според Френската академия за изящни изкуства, става дума за проект, който „трябва да бъде захвърлен“, а ръководството на операта твърди, че направените изменения все пак не са окончателни и преградите са „подвижни“, за да се създаде пространство за 30 допълнителни места. Петицията, наречена „НE на обезобразяването на Пале Гарние“, е адресирана до Стефан Лиснер, директора на Парижката опера, и вече е подписана от над 3000 души.

 

„Животът е това, което ценим повече от всичко, но пазим по-малко от всичко.“

О'Хенри, американски писател, роден на 11 септември преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.