"В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво".

Това заяви актьорът и режисьор Джон Малкович в свое интервю във връзка с предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в Народния театър „Иван Вазов“. Премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя на най-голямата ни сцена, е през ноември. Идният месец режисьорът започва активна работа с избраните актьори. 

Това е второто му гостуване в Народния театър след успеха на „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г. Ето какво казва Малкович за сегашната си работа с българския екип в интервю за bTV: 

„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради личния ми опит с българите в живота ми досега. Направих две прослушвания на всички мъже актьори и на всички жени актриси в театъра. Когато казваме, че България е малка страна – не знам, има твърде много добри актьори за малка страна. „Народният театър „Иван Вазов“ привлича много таланти не само от България – светът иска да работи с вас и това е благодарение на дарбата ви, посочва Малкович. 

За да работи по пиесата в България Малкович е отказал редица предложения за филми и сериали, защото театралният ангажимент тук изисква цялото му внимание и концентрация. 

„Оръжията и човекът“ е пиеса в три действия от световноизвестния ирландски драматург Бърнард Шоу, поставена за първи път през 1894 г. в театър „Авеню“ в Лондон. Чрез езика на комедията текстът разказва за обществените настроения, възхваляващи войната, показвайки тяхната вътрешна противоречивост и излишна романтизация. 

Джон Малкович отправя и ясно послание към българската публика във връзка с опита за създаване на настроения срещу постановката, която според спекулациите се подигравала с българските герои.

„Разбрах, че тук има информация, че пиесата се подиграва на българите и че се подиграва на Сръбско-българската война – нито едно от двете не е вярно. В „Оръжията и човекът“ става дума за претенциите, за грешния идеализъм и всъщност тя е една антивоенна пиеса, по принцип Джордж Бърнард Шоу е писал много пиеси, за да заяви позицията си срещу войната. Малко съм смутен, че хората си мислят, че бих дошъл в България, за да се подигравам на българите. Просто досега не съм поставял пиеса при вас. Тази наистина е сатирична, забавна и в крайна сметка – доста романтична“, заяви още Малкович.

Той поставя известната пиеса на Шоу за втори път в кариерата си – първият е през 1985 г., когато я режисира в театър „Circle in the Square“ в Ню Йорк. В постановката участват актьорите Кевин Клайн, който по-късно е заменен от самия Малкович, Глен Хедли и Раул Хулия. В Ню Йорк представлението се радва на голям зрителски интерес и е изиграно над 100 пъти.

 

Източник: Народен театър "Иван Вазов"

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Все още обичам хората, които съм обичала, независимо че ги избягвам, когато ги срещна на улицата.”

Ума Търман, американска актриса, родена на 29 април преди 55 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.