За 12-та поредна година европейската инициатива "Нощ на театрите" ще събере в рамките на няколко часа стотици културни събития. По традиция всяка трета събота от ноември в десетки държави в Европа „властва“ театралното изкуство, а през 2024 година датата на "Нощта" е 16 ноември. За българското издание на емблематичния театрален форум организаторите избраха „Изправени пред сянката“ за основно послание. 

За концепцията творческия директор на 12-тата "Нощ" – Александър Таралежков, разказва:

“Юнг ни учи, че сянката представлява онези части от личността, които често отхвърляме или игнорираме. В българската традиция вграждането на сянката символизира оставянето на нещо лично и скъпо в основата на здание, за да му се придаде сила и дълголетие. Тази концепция е прекрасен паралел с присъствието на сцената, където всеки изпълнител оставя част от себе си във всяко представление. Пък и комбинативно тези две концепции работят така математически: Отхвърляне=Сянка=Ценност. Тоест намираме стойност в това, което отхвърляме. И нека посланието „изправени пред сянката“ да ни напомня, че истинската сила идва от приемането на цялото ни същество – с всичките му противоречия и дълбочини“.

Много известни театрали и тази година са посланици на инициативата – режисьорите Галин Стоев, Диана Добрева, Явор Гърдев, Антон Угринов, драматургът Александър Секулов, актьорите Юлиан Вергов, Владимир Карамазов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Владимир Михайлов, Деян Ангелов, Ованес Торосян, Константин Еленков, Мартин Димитров, Теодора Духовникова, Весела Бабинова, Луиза Григорова-Макариев, Боряна Братоева, прима балерината Марта Петкова и премиер-солистът Никола Хаджитанев. Всички те освен като гости в традиционния Live Cam, ще се включат и в емблематичния фотографски проект „Нощни персонажи“. 

"Повече от половин милион е броят на зрителите, които преживяваха театралното изкуство в изминалите издания в България. "Нощта на театрите" е един от най-мащабните театрални проекти", уточняват организаторите напроекта, осъществен и с подкрепата на Министерството на културата.

***

Зад идеята за "Нощ на театрите" стои Елеонора Роси (театрален режисьор, актриса и преподавател по "Драма" в Театралната консерватория в Льо Ман, Франция). Нейният концептуален план „LA NUITÉE - THE INTERCULTURAL NIGHT OF EUROPEAN THEATER“ поставя началото на Европейската нощ на театъра. „LA NUITÉE“ е специално събитие, което празнува Европейския театър. 

„Европейска нощ на театъра“ е международна инициатива, обединяваща театрални компании от цяла Европа. "Нощта" е иновативна интерпретация на театралното изкуство, която е насочена към развитие на публиките и пълноценното им участие в културния контекст на всяка от държавите-участнички в проекта. Нейната мисия е да показва театралната креативност във всички форми, обединявайки творческите индустрии, разширявайки театралната мрежа чрез обмен на идеи и опит и привличайки публики от всички възрасти.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.