SKIF

Това е английски филм във всички нюанси на думата за един от класиците на английската литература Дж. Р. Р. Толкин. От него лъха толкова силна носталгия, че зрителят може да подуши дори миризмата на Англия преди, по време и след Първата световна война. В него е съдбата на младия Толкин. В него е ключът как се раждат фантастичните му герои. Първата световна война е закодирана в “Хобитът”, излязъл от печат през 1937 г., а след участието му във Втората световна се ражда и “Властелинът на пръстена”.  За неговата поява обаче се намеква във филма – как се ражда образът на пръстена, Средната земя, битката между доброто и злото. 

Толкин има трагична съдба – останал сирак още като дете, но изпратен да учи в престижно училище – така кариерата му стига до професор в Оксфор, чийто възпитаник е. Малцина знаят, че писателят, чиито творби са изключителен хит почти век след написването си, е измислил свой собствен език, че е така увлечен от филологията, че впечатлява преподавателите си в най-елитния английски университет. 

“Толкин” поражда асоциации за живота на Клайв Луис – негов състудент, колега филолог и равен по талант писател фантаст, също изпитал лично ужаса на войната. Две души, жертва на човешкото безумство, които превръщат злото, жестокостта, адът на световните касапници в изключителни образи в романите си. 

Филмът е нежен, мъдър, тъжен, трагичен, оптимистичен – спомен за невъзможния вече начин на живот, за света на джентълмените, интелектуалците, хората, отдадени изцяло на науката, филм за езика, чийто смисъл Толкин търси и намира.

И дали случайно, или не, появата на “Толкин” съвпада с излизането на екран на друг “филологически” филм - “Професорът и безумецът”. Пиршество за почитателите на английското кино.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...