SKIF

Това е английски филм във всички нюанси на думата за един от класиците на английската литература Дж. Р. Р. Толкин. От него лъха толкова силна носталгия, че зрителят може да подуши дори миризмата на Англия преди, по време и след Първата световна война. В него е съдбата на младия Толкин. В него е ключът как се раждат фантастичните му герои. Първата световна война е закодирана в “Хобитът”, излязъл от печат през 1937 г., а след участието му във Втората световна се ражда и “Властелинът на пръстена”.  За неговата поява обаче се намеква във филма – как се ражда образът на пръстена, Средната земя, битката между доброто и злото. 

Толкин има трагична съдба – останал сирак още като дете, но изпратен да учи в престижно училище – така кариерата му стига до професор в Оксфор, чийто възпитаник е. Малцина знаят, че писателят, чиито творби са изключителен хит почти век след написването си, е измислил свой собствен език, че е така увлечен от филологията, че впечатлява преподавателите си в най-елитния английски университет. 

“Толкин” поражда асоциации за живота на Клайв Луис – негов състудент, колега филолог и равен по талант писател фантаст, също изпитал лично ужаса на войната. Две души, жертва на човешкото безумство, които превръщат злото, жестокостта, адът на световните касапници в изключителни образи в романите си. 

Филмът е нежен, мъдър, тъжен, трагичен, оптимистичен – спомен за невъзможния вече начин на живот, за света на джентълмените, интелектуалците, хората, отдадени изцяло на науката, филм за езика, чийто смисъл Толкин търси и намира.

И дали случайно, или не, появата на “Толкин” съвпада с излизането на екран на друг “филологически” филм - “Професорът и безумецът”. Пиршество за почитателите на английското кино.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията