SKIF

Това е английски филм във всички нюанси на думата за един от класиците на английската литература Дж. Р. Р. Толкин. От него лъха толкова силна носталгия, че зрителят може да подуши дори миризмата на Англия преди, по време и след Първата световна война. В него е съдбата на младия Толкин. В него е ключът как се раждат фантастичните му герои. Първата световна война е закодирана в “Хобитът”, излязъл от печат през 1937 г., а след участието му във Втората световна се ражда и “Властелинът на пръстена”.  За неговата поява обаче се намеква във филма – как се ражда образът на пръстена, Средната земя, битката между доброто и злото. 

Толкин има трагична съдба – останал сирак още като дете, но изпратен да учи в престижно училище – така кариерата му стига до професор в Оксфор, чийто възпитаник е. Малцина знаят, че писателят, чиито творби са изключителен хит почти век след написването си, е измислил свой собствен език, че е така увлечен от филологията, че впечатлява преподавателите си в най-елитния английски университет. 

“Толкин” поражда асоциации за живота на Клайв Луис – негов състудент, колега филолог и равен по талант писател фантаст, също изпитал лично ужаса на войната. Две души, жертва на човешкото безумство, които превръщат злото, жестокостта, адът на световните касапници в изключителни образи в романите си. 

Филмът е нежен, мъдър, тъжен, трагичен, оптимистичен – спомен за невъзможния вече начин на живот, за света на джентълмените, интелектуалците, хората, отдадени изцяло на науката, филм за езика, чийто смисъл Толкин търси и намира.

И дали случайно, или не, появата на “Толкин” съвпада с излизането на екран на друг “филологически” филм - “Професорът и безумецът”. Пиршество за почитателите на английското кино.

 

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...