Днес, 1 юни, на англоезичния книжен пазар излезе самостоятелното издание на легендата за любовта между простосмъртен герой и елфическа кралска дъщеря разказана от Дж. Р. Р. Толкин в „Берен и Лутиен”. Илюстрациите  са дело на Алън Лий, който е работил и по другите книги на класика. Редактор е 92-годишният син на Толкин – Кристофър.

Българското издателство „Бард“ имаше амбициите книгата да излезе в деня на световната й премиера. Засега не е ясно кога точно „Берен и Лутиен” ще се появи в българските книжарници.

Оригиналният текст е от 1917 г. Легендата разказва за любовта между Берен, който е човек, и Лутиен - безсмъртната дъщеря на лорда на елфите Тингол. Той не иска да даде ръката й на смъртен, затова възлага на Берен задача, считана за неизпълнима - да върне откраднатите от причинителя на цялото зло в Средната земя Моргот три скъпоценни камъка Силмарили.

Толкин е вдъхновен от съпругата си и кратките им срещи, докато е войник през Първата световна война. Въпреки че не я публикува тогава, историята намира различни превъплъщения в текстовете му и е основен мотив не само в приказките от Средната земя, но и в живота му. Тя е в сърцето на посмъртно издадената му творба "Силмарилион", а имената на двамата герои са изписани на надгробните плочи на Толкин и жена му.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„В приятелството може да се избира толкова малко, колкото и в любовта.”

Паул фон Хайзе, германски писател, роден на 15 март преди 195 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...