В Бодлианската библиотека (Оксфорд) е открита карта на Средната земя с бележки от Дж. Р. Р. Толкин съобщи „Гардиън”. Та е намерена миналата година в екземпляр от "Властелинът на пръстените", принадлежал на илюстраторката Полин Бейнс. 

Илюстраторката е взела картата от друго издание на романа, когато започнала да работи върху своя вариант за нея. Бележките на Толкин са със зелено мастило и молив. Бейнс също добавя бележки. По този начин  изследователи виждат процеса на създаването на романа.

От картата става ясно, че Хобитово е на същата географска ширина като Оксфорд, а град Минас Тирит е вдъхновен от италианския Равена. Използвани са за ориентири също Белград, Кипър, Йерусалим. Забележително е какво внимание е отделял Толкин на дребните детайли.

Антикварната книжарница „Блекуел” в Оксфорд бе оценила картата на Средната земя на 60 000 лири.

ПОЛИН БЕЙНС (1922 – 2008) е единственият илюстратор, който е одобрен от Толкин. Авторът на  "Властелинът на пръстените" и „Хобитът” дори препоръчва художничката на приятеля си К. С. Луис, който я помолил да направи илюстрации към всички книги за Нарния. Бейнс е илюстрирала над 100 книги, но най-голяма известност и носи съвместната работа с Толкин и К. С. Луис.

 

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...