АДА ЕФТИМОВА, БТА

Картината „Мурнау с църква II“ на Василий Кандински се очаква да се продаде на рекордно висока цена на търг на "Сотбис" в Лондон в началото на март, съобщи "Недерландс таймс". Според оценки се смята, че картината ще смени собствениците си за около 42 милиона евро.

Руският художник Кандински е смятан за една от най-влиятелните фигури в експресионизма, както и за един от основателите на абстрактното изкуство.

„Мурнау с църква II“ е картина от 1910 г., която наскоро беше реституирана на потомците на първоначалните собственици - Йохана Маргарет Щерн и Зигберт Самуел Щерн, колекционери на изкуството, убити в концентрационния лагер Аушвиц. Съпрузите- индустриалци живеят в Берлин през 20-те години на миналия век, близки са с Томас Ман, Франц Кафка, Алберт Айнщайн. Зигберт Щерн умира през 1935 г. от естествена смърт, а вдовицата му в началото на 30-те години бяга и се укрива от нацистите в Нидерландия, но е задържана и депортирана в Аушвиц. Колекцията на семейството е разпръсната по време на Втората световна война.

„Това е една много, много специална картина – една от най-знаменитите творби на Кандински. Появява се в период, когато той прави пробива си в абстрактното изкуство, което на свой ред има огромен ефект върху изкуството на 20-и век“, каза Хелена Нюман от аукционната къща.

Картината беше част от колекцията на "Ван Абемузеум" в Айндховен, Нидерландия, повече от 70 години. Наследниците на Щерн бяха обявени за законни собственици в резултат от шестгодишна съдебна процедура и получиха картината през септември миналата година. Приходите от продажбата ще се поделят между 13-имата наследници на съпрузите-колекционери.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин