С Дни на Леда Милева от 5 до 8 февруари ще бъде отбелязана 100-годишнината на известната поетеса в Детския център на Столичната библиотека.

“Блестящ преводач, ерудиран публицист и всички роли на Леда Милева в обществения живот, ни дават основание да съберем усилията на всички, свързани с живота и творчеството на Леда Милева - Държавна агенция “Архиви”, която наскоро получи нейното творчество - нейни ръкописи, и ние за първи път ще покажем част от тези ръкописи българският ПЕН-център”, чиито председател тя е била дълги години, Международна фондация “Гео Милев”, която подари на библиотеката около 300 книги от личната библиотека на Леда Милева и нейни творби", казва директорът на Столичната библиотека Юлия Цинзова.

Директорът на Столичната библиотека кани всички, които са свързани с живота и творчеството на Леда Милева - писатели, учители, библиотекари, да се присъединят към събитието.

“Леда Милева работеше много сериозно с библиотеките в страната. Беше приятел на Столична библиотека”, допълва Юлия Цинзова. 

На 5 февруари от 18.30 ч ще бъде преименувана зала в Детския център на Столичната библиотека на името на Леда Милева. Освен това ще бъде представена и изложбата “Детският свят на Леда Милева”. В богатата програма на Дните на Леда Милева са включени интересни инициативи и арт ателиета за деца, посветени на творчеството на голямата детска писателка.

ЛЕДА МИЛЕВА – поетеса и преводачка, родена на 5 февруари 1920 г. Дъщеря е поета Гео Милев. Автор е на повече от 30 стихосбирки за деца, театрални и радио-пиеси, превеждани на английски, френски, немски, руски, полски и други езици. Писала е множество статии по проблемите на литературата, превода и международното културно сътрудничество. „Има ли българско дете, което да не знае чудесната песничка за бялото зайче, което се заиграло и се изгубило, защото закъсняло и по мръкнало не можело да намери пътя. Помогнала му светулката, която озарила пътя с лампичката си”, пише Ангел Каралийчев през 1963 г. в предговора на книга „Весели балони”. Умира на 5 февруари 2013 г. 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...