Изложбата „140 години от рождението на Николай Лилиев“ беше официално открита в Галерия на открито в Градската градина в София на 5 юни, съобщиха от БАН. На 28 табла е представено неговото литературно творчество, преводаческата му дейност, богатата му лична библиотека, както и взаимоотношенията му с други негови бележити съвременници като Владимир Димитров – Майстора, Панчо Владигеров, Дечко Узунов, Владимир Василев, Боян Пенев, Димитър Подвързачов, Димчо Дебелянов и др., работата му като драматург в Народния театър и сътрудник на списание „Златорог“.

Експозицията е подготвена от Централната библиотека на Българската академия на науките.

„Нашата изложба  проследява един живот, изпълнен не толкова с драматични събития, колкото оставил неизличима следа в културния живот на България, изиграл огромна роля за навлизането на европейската поезия и драматургия у нас. Николай Лилиев е един от най-талантливите поети на България“, каза при откриването на изложбата директорът на библиотеката д-р Силвия Найденова.

В словото си тя припомни, че Лилиев е избран за академик на БАН през 1945 г. и се нарежда сред имената на писатели академици като Иван Вазов, Елин Пелин, Константин Величков. Сред учредителите е през 1948 г. на Института за литература при БАН и участва активно в изданията му.

„Да отбележим 140 години от рождението на Лилиев с изложба близо до Народния театър не е случайно, защото той посвещава 32 години от живота си на театъра“, каза Мирела Иванова от Народния театър „Иван Вазов“ в приветствието си към гостите на откриването на изложбата.

Зам.-председателят на БАН чл.-кор. Щелиян Щерионов, представители на посолства и на академичните среди присъстваха на откриването на изложбата, която жителите и гостите на столицата може да разгледат до 18 юни.

НИКОЛАЙ МИХАЙЛОВ ПОПИВАНОВ, останал известен в българската литература с творческия си псевдоним Николай Лилиев, е поет, литературен критик и историк, преводач и драматург.

При изготвянето на експозицията са използвани материали от Централен държавен архив, Национален литературен музей, Български исторически архив – Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Научен архив на БАН и Архив на Народен театър „Иван Вазов“.

 

  • АПЛОДИСМЕНТИ

    "Тя беше на много голяма висота..."

    Отзиви на международната оперна критика за дебютната за Соня Йончева роля на Лиза от "Дама Пика" на сцената на Метрополитън опера в Ню Йорк.

„Колкото повече ограничаваш себе си, толкова повече се разкрепостяваш. Деспотизмът на ограниченията само помага да се достигне точността на изпълнението.”

Игор Стравински, руски композитор, роден на 17 юни преди 143 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Сценарии за бъдещето

Сборникът „Червеният кръст на сцената“ съдържа драматургия и театрална есеистика на Цвета Софрониева, създадени между 1988 и 2024 г. Тя разглежда възможностите на културата да бъде „спешна помощ във време на промяна на отношението на човечеството към самото себе си“.

Тя танцува това лято

 

Заснет в Унгария „само“ за 90 милиона долара , „Балерина“ се очертава да е летен хит и да допринесе за поддържане интереса към легендарния свят на Джон Уик.

Българската дилема: между вера и далавера

 

Да рецензираш Александър Кьосев е – казано на корпоративен език – „истинско предизвикателство“. Но и опасна работа, защото ако я вършиш „необмислена или недомислена“, само ще се регистрираш като позорен участник...