"Христо Ботев"

Радой Ралин е незаобиколим фактор както в българската литература, така и в модерната ни история. Винаги личността на Радой Ралин ще предизвиква разговори за истината – за вярното и невярното в нашия живот, за умението да кажеш истината навреме и разбираемо. Тази книга е автентично близка до това, което беше Радой Ралин. Книгата показва Радой Ралин на фона на контекста на целия ХХ век. Всеки ред от забележителното му творчество бива актуализиран от тази литературна анкета и я превръща в забележителна хроника на българския ХХ век.

Книгата е и животоописание, и емоционално-интелектуална енциклопедия, защото от Таньо войвода се стига до отказа за приема в Президентството за 24 май по времето на Петър Стоянов. В същото време това е книга с пулс – тя има ритъм и дишане, което рядко се случва с биографично издание – дори когато авторът си го пише. 

„Просто живях…“ е специално издание с литературната анкета на Вихрен Чернокожев с Радой Ралин. Живият диалог и автентичен език се спазват през цялото време. Както анкетираният, така и интервюиращият са от едно ниво. „Просто живях…“  е реабилитация на жанра литературна анкета, този вече изглеждащ ретро жанр. А редакторската работа е прецизна към всички имена и факти в книгата, за да бъде тя четивна за всички – огромен по обем и внимателен труд.  

"Книгата "Просто живях..." е много ценна и интересна от психографска и дори психоаналитична гледна точка. Тук е целият душевен свят и на анкетирания Радой Ралин, но и на анкетиращия Вихрен Чернокожев. Тук двамата разкриват своя интелект, своята чувствителност, своите усети, своите идеи. Тук са две личности в един доверителен диалог. Радой Ралин – изключително широко скроен, винаги с ясна гражданска позиция, с неговата житейска и творческа Одисея, и Вихрен Чернокожев – ерудиран и почтен, с не по-малко дързост към предизвикателствата.

Това е анкета, която се чете на един дъх; захванеш ли я – няма оставяне. Това е „възстановка“, представителна извадка на няколко поколения живот. Тя би могла да бъде повод и за по-сетнешни литературноисторически и психографски изследвания."

Това споделя в предговора съпругата на Вихрен Чернокожев Росица Чернокожева.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.