Канадският режисьор от български произход Тед Кочев почина на 94-годишна възраст, съобщи електронното издание "Глоуб енд мейл". 

Смъртта му е настъпила на 10 април. 

Сред най-известните филми на Качев са "Рамбо: Първа кръв", комедията "Уикендът на Бърни", "Обучението на Дуди Кравиц" и др.

Той е носител на награда БАФТА (1972) и на наградата "Златна мечка" (1974) от международния кинофестивал "Берлинале" в Германия.

Кочев, който е роден в Торонто, е син на български имигранти, отбелязва изданието "Глоуб енд мейл". В мемоарите си от 2017 г. той си спомня за момент от своето израстване, когато става свидетел как съседите са изселени, защото не могат да си позволят месечния наем от два долара. "Спомням си, че на четири години си помислих: "Какъв свят би направил това? Това ме оформи, накара ме да бъда състрадателен към историите на другите хора".

След като завършва английска литература в университета в Торонто, Тед Кочев се присъединява към Си Би Си в началото на 50-те години на миналия век и започва да режисира телевизионни драми на живо. По това време телевизията е в начален стадий на развитие. Разочарован от липсата на филмова и телевизионна инфраструктура в Канада, Кочев се премества във Великобритания и работи за Би Би Си, припомня "Глоуб енд мейл".

Тед Кочев дебютира като режисьор през 1962 г. с британската комедия Tiara Tahiti с Джеймс Мейсън в главната роля. 

В началото на 70-те години Кочев се завръща в Канада и прави екранизация на романа на Мордехай Рихлер "Обучението на Дуди Кравиц" с участието на Ричард Драйфус. Филмът печели през 1974 г.  "Златна мечка“ на Берлинския филмов фестивал и е номиниран за "Оскар" за най-добър адаптиран сценарий. Продукцията се превръща в най-успешния англоезичен канадски филм в националния боксофис, отбелязва "Глоуб енд мейл".

След като работи още няколко години в канадската телевизия, Тед Кочев набира популярност в САЩ и бързо се превръща в един от най-надеждните създатели на хитове в Холивуд, независимо от жанра, отбелязва "Глоуб енд мейл". Комедията му "Купон с Дик и Джейн" от 1977 г. с Джордж Сигал и Джейн Фонда е един от най-касовите филми на "Колумбия пикчърс" за годината, припомня канадското издание.

През 1982 г. снима "Рамбо: Първа кръв" с участието на Силвестър Сталоун. Продукцията става касов хит, който има четири продължения.

Кочев активно работи в Холивуд през 80-те и 90 -те години на миналия век.

В края на 90-те години се завръща към телевизията, като режисира няколко тв филма и продуцира сериала "Закон и ред: Специални подразделения" на Ен Би Си.

Тед Кочев е отличен с наградата "Златен век" звезда на Министерство на културата на България през 2016 г. Носител е също на Наградата на София на Столична община за цялостен принос към света на киноизкуството в рамките на 20-ия международен "София филм фест" (19 март 2016), показва справка на отдел "Справочна" на БТА.  

 

Източник: Теодора Славянова, БТА

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.