Много ученици в България нямат нужните знания, за да получат дипломи за средно образование. Това заяви учителят по физика от Казанлък Теодосий Теодосиев на кръглата маса по проблемите на висшето образование. Той е категоричен, че матурите са зона на организирана престъпност, преписването става със съдействието на учителите, а учениците не приемат образованието си като необходимост.

"В България матурите са зона на организираната престъпност. Със съдействието на учителите си преписва поголовно. Това е подсъдно. Голяма част от нас, учителите, сме за затвора, защото издаваме документ с невярно съдържание - диплома за средно образование. За сравнение - мой възпитаник, който работи в Германия, каза, че в едно частно училище в Германия, където богати родители са си пратили децата, една година от един цял випуск нито един не е получил диплома за средно образование, просто не покрива нормативите", заяви за "Дарик" учителят.

ТЕОДОСИЙ ТЕОДОСИЕВ (68) е дългогодишен преподавател по физика в ПМГ ,,Никола Обрешков", Казанлък. Ръководи и специализирана школа по приложна математика и физика. По-голямата част от националните отбори на България за международни състезания и олимпиади по физика са негови възпитаници. От общо 11 златни медала, печелени досега от български участници на Международни олимпиади по физика, 7 са негови ученици, включително най-високите индивидуални резултати и отборни постижения. Има 13 индивидуални първенци на националните олимпиади по физика и повече от 50 участници на МОФ. Носител е на множество награди и отличия: орден „Св. Св. Кирил и Методий“ I степен, три пъти награди „Св. Неофит Рилски“, награда „Райна Кандева“, двукратно наградата на фондация „Св.Св. Кирил и Методий“, награди от Физическия факултет на СУ Св.Климент Охридски за най–много приети студенти, единствен учител в България, награден с почетен диплом от Българския парламент. За дългогодишния си безкористен труд и издигане авторитета на България, Т. Теодосиев е удостоен със званието „Почетен гражданин“ на родния си Казанлък.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.