С плакати "Колко % ви е културата", "оМеРеЗени" (от минимално работно възнаграждение) и "2 висши + 4 езика = чистачка" служителите на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” излязоха днес, 10 декември, на протест срещу обидно ниското им възнаграждение. По този начин те припомниха на управляващите за културния геноцид, който се превърнал в перманентна политика от години насам. Те настояват в бюджет 2017 г. да има цялостно увеличение на средствата в целия сектор, както и за спазването на приетия тази година библиотечен стандарт, който би трябвало да гарантира средства за купуване на книги. 

Протестът на библиотекарите беше подкрепен от работещите в музеите и галериите, които протестираха на 24 ноември, преди гласуването на бюджет 2016 г. Още тогава синдикатите заявиха, че за опазване на културното наследство на държавата са необходими поне още 26 млн. лв. - за дейности, поддръжка и 50% увеличение на възнагражденията в сектора, които иначе от Нова година ще се изравнят с минималните за страната, уточнява „Дневник”.. 

Бюджетът не бе увеличен, но протестиращите са получили обещание, че Министерският съвет ще пренасочи 10 млн. лв. от средствата си за капиталови разходи специално за заплати в музеи, галерии и библиотеки. Това трябва да стане в близкия месец и ще се равнява на 22% увеличение в сектора, считано от 1 януари 2016 г.

В момента средното възнаграждение в Националната библиотека е 490 лв., а в страната - 880 лв.

По същото време млади поети четоха свои стихове пред Столична библиотека в знак на подкрепа на исканията на библиотекарите. В Бургас служителите на регионалната библиотека също излязоха на протест.

 

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.