Депутатите от Комисията по култура и медии предложиха решение на проблема с ниските заплати на музикантите в БНР, съобщи БНТ.

То предвижда Музикалната къща на БНР да работи като самостоятелен културен институт. Така за всеки продаден билет ще получава субсидия от Министерството на културата, а радиото ще заплаща за записите, които поръчва за своя фонд. Очаква се промяната да доведе до увеличение на приходите. От БНР се въздържаха от оценки за спасителния план. 

Предложението беше направено след няколко дни на улични протести на музикантите. На извънредното заседание на Комисията по култура и медии в парламента миналата седмица депутатите обявиха, че искането е справедливо, но няма как да бъде изпълнено тук и сега. 

Вежди Рашидов, председател на Комисията по култура и медии: Никога такова нещо не се обсъжда в средата на годината. Какъв път ще търсим от днес нататък, за да може следващият бюджет през 2019 г., това вече трябва да поработим и да решим.

Менда Стоянова, председател на Комисията по бюджет и финанси: Възможно ли е вие да се финансирате отделно от БНР, по тази система, по която се финансират останалите културни институти?

Александър Велев, ген. директор на БНР: Рано е да кажа дали подкрепяме или не. И това е възможно! Възможно е да бъде и в състава на БНР, и да бъде извадено извън състава на националното радио. Международният опит показва подобни практики.

Атанас Карафезлиев, музикант и синдикалист: Докато се направят тези реформи, за които говори г-н Рашидов, тези състави просто няма да ги има.

Предложението ще бъде обсъдено от работна група, но протестите ще продължат. Следващата проява на недоволство ще бъде концерт пред Народното събрание.

Коментари  

+1 #1 Иван Хаджиев 02-05-2018 11:10
срамна работа! да търпим такива карикатури като Веждьо Рашидов да управляват българската култура, та дори в Турция няма такива невежи и нагли 8простаци
Цитиране
  • ПОЗИЦИЯ

    Библио-сарайският синдром

    В България проруската Пета колона е проникнала масово в парламента, правителството, президентството (особено!) и в съдебната система. Ние сме единствената страна в ЕС и НАТО, начело на която стои отявлен прорашистки държавен глава

„В поезията има двама гиганти – суровият Омир и финият Шекспир. В музиката също има двама гиганти – мислителят Бетовен и супермислителят Берлиоз.”

Модест Мусоргски, руски композитор, роден на 21 март преди 184 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията