Музикантите на БНР ще протестират отново днес от 19 ч пред Народния театър "Иван Вазов", съобщи синдикатът им. 

Те вземат най-ниските възнаграждения в Европа, като средната заплата е 660 лв., а минималната сред тях е 570 лв., което е близо до минималната за страната - 510 лв. и в пъти по-малко от заплащането на колегите им в Софийската филхармония и Операта. Това заплащане е унизително, защото тези състави създават Златния фонд на БНР, съкровищницата на нацията ни, заяви в съобщение до медиите проф. Атанас Карафезлиев, председател на синдикалната им организация към КТ "Подкрепа".

Музикантите искат законодателите да преразгледат принципите на финансиране на БНР. Вместо това в парламентарната Комисия по култура и медии е предложено на директора на БНР да извади музикалните състави от бюджета на радиото и те да преминат на делегиран бюджет към Министерството на културата, което на практика означава да бъде унищожена цяла една институция, която създава музикалната памет на българската нация, се казва в съобщението на синдиката, цитирано от news.bg.

Исканията на музикалните състави към БНР за достойно заплащане се подкрепят от Съюза на българските журналисти, Съюза на българските композитори, Съюза на българските музикални и танцови дейци, Българската музикална асоциация, Федерация "Култура" на КТ "Подкрепа", Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", Националния синдикат за радио и телевизия към КНСБ, ансамбъл "Филип Кутев", Софийската филхармония, Синдикалната организация на Народен театър "Иван Вазов" към КНСБ, ансамбъла "Софийски солисти" и др.

В подкрепа на протестиращите е пусната и петиция със следния текст:

Ние, оркестрантите и хористите от музикалните състави на БНР - Симфоничен оркестър, Народен оркестър, Биг Бенд и Смесен хор - изразяваме своя категоричен протест срещу обидно ниското възнаграждение на труда ни. Безпокои ни фактът, че отговорните институции показват тотално неразбиране на функциите и задачите на музикалните състави в БНР. Ако България като страна членка на ЕС си позволи да неглижира културата, няма да има право да говори за европейски ценности. Културата е в основата на тези ценности. Голямата обществена подкрепа, която получаваме, ни задължава да отстояваме исканията си в интерес на културата на нацията и бъдещето на България.

Подпишете петицията тук.

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...