Суперзвездата на цигулката Анне-Софи Мутер след над 40-годишно прекъсване се завръща за нов концерт в София, съобщиха от Софийската фирхармония. На 13 април в зала "България" тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър "В памет на един ангел" от Албан Берг под диригентството на маестро Мишел Табачник.

Мутер свири в България през далечната 1981 г. под палката на Емил Чакъров и с оркестър "Симфониета" на Българското радио. Невръстната тогава цигуларка междувременно се превръща в една от музикалните звезди на нашето време. Нейният гастрол през април е част от пролетния полусезон на Софийската филхармония, която продължава политиката си да среща родната публика със световнопризнати имена от класическата сцена.

Родена през 1963 г., Анне-Софи започва да свири на цигулка на пет години, а на 13 излиза на сцената с Берлинската филхармония. Напуска училище, за да се посвети на музиката, и се ползва с покровителството на Херберт фон Караян. През 80-те покорява световната сцена - свири с Нюйоркската филхармония и Зубин Мета, с Лондонския симфоничен оркестър, турнетата й се простират от САЩ и Канада до Япония и Москва. Изнася рецитали с барокова музика, но и насочва вниманието към съвременни композитори като Кшищоф Пендерецки и Андре Превен, който по-късно за кратко е неин съпруг. Мутер има четири награди "Грами", две "Ехо Класик", многобройни държавни признания от Австрия, Германия, Франция, Румъния, Полша, Япония. 

Сред останалите солисти, които ще видим на софийска сцена в предстоящите месеци, са виртуозните цигулари Вадим Репин, Юлиан Рахлин, Мария Юденич, Светлин Русев, Шломо Минц и Веско Ешкенази, пианистите Алексей Володин, Наталия Милщайн, Георги Черкин, Пьотр Лаул, Борислава Танева и Аарон Пилзан.

Световноизвестната акордеонистка Ксения Сидорова пристига през юни, за да представи световна премиера на писана за нея творба на Добринка Табакова – поръчка на Софийската филхармония. Отново ще слушаме изключителния флейтист Еманюел Паю, кларинетистите Росен Идеалов и Чарлз Найдик. Френската тромпетова сензация Лусиен Реноден Вари се завръща в София под палката на Даниел Гайс.

Александрина Пендачанска ще излезе на сцената на зала "България" под палката на Найден Тодоров, по съвместителство и служебен министър на културата.

Сред диригентите, които ще работят с националния оркестър, са още Джонатан Блокса, Денис Ръсел Дейвис, Карло Тенан, Орхан Шаллъел, Вилияна Вълчева, Росен Миланов, Емил Табаков, Георги Димитров и Урош Лайовиц. Софийската филхармония ще вземе участие и в концерта на Анна Нетребко и Юсиф Айвазов в зала "Арена 8888" през март.

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…