Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ще отбележи 70-тата си годишнина с три концертни спектакъла в НДК (София).

На 18 февруари е концертът “НАЧАЛОТО”, в който ще изпълнени музикални и танцови произведения, съхранени от раждането на ансамбъла до 1985 г., включително и емблематичната постановка “Тракийска сватба”. 

На 19 февруари следва концертът “ПЪТЯТ", в  който ще бъдат демонстрирани сценичните постижения ансамбъла, чрез премиерата на три нови произведения.

„А на 20 февруари ще се докоснем до предаденото и получено фолклорно и сценично наследство в концерта “НАСЛЕДСТВОТО”, уточняват организаторите.  

Специални гост изпълнители в юбилейната фолклорна трилогия ще бъдат професионалните ансамбли “Пирин” и “Тракия”.

Тържествените концерти по повод 70-годишния юбилей на ДФА “Филип Кутев” се провеждат под патронажа на президента Румен Радев.

Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ е основан на 1 май 1951 година по модела на гастролиралия малко по-рано в България руски Хор „Пятницки“. Водеща роля в създаването му има композиторът Филип Кутев, като в инициативата участват различни други институции (Комитетът за изкуство и култура, Радио „София“, Етнографският институт) и личности (Марин Големинов, Асен Разцветников, Илия Бешков, Константин Петканов, Райна Кацарова, Елена Стоин, Иван Качулев). Филип Кутев създава и ранния репертоар на ансамбъла със свои обработки на фолклорна музика и авторски композиции.

След смъртта на Филип Кутев ансамбълът носи неговото име. През първите години в ансамбъла постъпват творци от различни фолклорни области на България. През годините се сменят поколения танцьори, певци и музиканти в областта на българския фолклор.

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.