ПОЛИНА ПАУНОВА, "ФЕЙСБУК"

Филмът на Божина Панайотова "Червено, твърде червено" е изключителен. 

Болезнената тема за тайните и Държавна сигурност през очите на моето поколение. Търсенето на истината, която минава през конфликт със семейството. Опитът тази истина да бъде разбрана. Срамът. Бунтът. Смехът, ако искате. 

Пипалата на репресивния апарат, които шават в мозъците ни и днес. И които опитват да потулват, да завоалират, да крият и да лъжат за настоящето ни. 

И най-хубавото - този филм на места е ирония, а на други - прошка. Защото ако не простим, няма как да продължим напред. 

Прекрасна история, която убива с най-голямата нежност на света онзи мит, насаден в комунизма и усвоен от антикомунизма после, че децата не могат да бъдат различни от родителите си. Могат. И могат да опитват да живеят в мир с тях чрез истината. 

Жизнеутвърждаващи 83 минути.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Балканите никога не са били щастливо място. Ако сте родени тук, трябва да сте готови през целия си живот да се срещате с лоши моменти. Но Бог ни е подредил така, че да не можем да избираме мястото, където сме родени и ще трябва да се мъчим.“

Горан Брегович, музикант и композитор от Босна и Херцеговина, роден на 22 март преди 75 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...