ПОЛИНА ПАУНОВА, „Фейсбук“

Нещо съм чувствителна напоследък на тема журналистика и как човек живее нормално с дохода от нея. Та...

Тази вечер бе поставен един основен въпрос за журналистиката у нас. За какво се взема висока/адекватна заплата в тоя бранш. За да питаш, или за да не питаш.

Жанрът "Питай премиера" очевидно е изобретен като "извинение" от страна на журналистите, че ще питат. А те и това не правят. Но както и да е - за 30 минути имаше два въпроса: единият за собствеността на Юлен, а другият за корупцията. И двата въпроса бяха зададени от "зрители". Водещият изглежда, че не събра смелост да ги зададе от свое име, с необходимите уточнения, които да ги направят ясни за зрителите.

Нямаше въпрос за законите Пеевски. Нямаше въпрос за връзките ПИБ/медии - очевидно и зимен туризъм. Нямаше въпрос за прокуратурата и разследванията (в смисъла на корупцията). Нямаше въпрос за БНТ. Нямаше въпрос за Валери Симеонов. Айде за Симеонов имаше. Ама питането ще "ще му поискате ли оставката" не е питане, всъщност.

И всичко това заради една вметка на Борисов за заплатата на Хекимян.

Журналистите работят това. Да питат. И категорично не е лошо да получават адекватни пари за това. Даже е наложително. Защото те (ние) от това живеем. Казвам го със самочувствието на човек тръгнал си от медията на Пеевски, където вземаше доста висока заплата. И избрал друга, никак не конкурентна. Казвам го като човек, който работеше доскоро на три места. А вече на две. А работи на две заради пазаруването на медии. И на журналисти.

А това се случва именно заради незададените въпроси.

Така че - скъпи колеги, заслужете си високите заплати. ПИТАЙТЕ, МАМА МУ СТАРА.

Когато питате сте защитени. Няма как всички да бъдат пратени в лайфстайла. Защото, когато питате ще застанем зад вас. И все ще измислим нещо.

Когато питате и ви уволнят ще стане ясно, че високата заплата е легален подкуп за мълчание. Тогава някак би имало надежда.

Сега такава няма. Има статуси във фейсбук.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.