АМЕЛИЯ ЛИЧЕВА, "Литературен вестник"

Спокойно можем да кажем, че първите десетилетия на XXI в. бележат едно ново завръщане на интереса към личността на писателите, какъвто наблюдаваме по време на позитивизма или през ХХ век, когато разцъфтява жанрът на биографии на писатели, каквито пише един Андре Мороа например. Специфичното в днешните биографии е, че те могат да се четат и като самостоятелни романи, и читателите спокойно могат и да не заподозрат, че героите им всъщност са велики творци. Нещо повече, новите биографии по интересен начин събират факти, вплитат откъси от текстовете на писателите, но и добавят онази доза фикция, с която дописват живота на тези, от които очевидно се възхищават. Знаково е, че много от големите писатели на съвремието ни прибягват до този нов жанр на романизираните биографии – Колъм Тойбин, Майкъл Кънингам, Нанси Хюстън, Кони Палмен… В тази линия се вписва и Ане Ейкхаут с романа си за Мери Шели. Ейкхаут е сред младите, но много нашумели нидерландски писателки. Родената през 1981 г. авторка е публикувала „Догма“ (2014), номиниран за наградата „Бронзов бухал“ за най-добър дебют, „Една нощ“ (2016) – включен в краткия списък на литературната награда за млади нидерландски и фламандски писатели, и „Николас и изчезването на света“, избрана за най-добра юношеска книга на Нидерландия и Фландрия за 2020 г. „Мери“, написан през 2021, е четвъртият роман на Ане Ейкхаут, който – особено след превода си на английски – се радва на много сериозна рецепция.

Както става ясно от цялото заглавие на книгата – „Мери. Раждането на Франкенщайн“ – фокус на текста е вглеждането в творческия процес, довел до създаването на най-популярния роман на Мери Шели. За целта книгата е разполовена и следва две хронологически линии – първата е стартът на писането на историята, което се случва във вила „Диодати“, където са се събрали Мери, Пърси Шели, лорд Байрон (Олби), доведената сестра на Мери Клер Клермонт и лекарят на Байрон Джон Полидори. А втората е ситуирана няколко години по-рано и е свързана с пътуване на Мери в Шотландия, гостуване на приятелско семейство и приятелството ѝ със странната Изабела, която ѝ отваря пътя към несъзнаваното, чудовищата, злото, но и любовта. Иначе казано, имаме две истории, които стъпват на факти, документи, откъси от дневниците на Мери Шели, за да изградят странната амалгама от фактология и фикция, които белязват романа. Накратко, това е измислена биография, която се позовава на исторически документи, но като цяло самата тя се чете като готически роман. И изпълнява намерението на своята авторка през фикционалното да каже повече за истината, отколкото би направило това голото описание на истинските събития.

Самата Ане Ейкхаут споделя в интервюта, че когато е започвала да пише романа, се е чувствала някак притисната от истината, защото за Мери Шели се знае много. Но като че ли точно това предизвикателство ѝ е помогнало да уплътни една трета линия, която се занимава с въображението на Мери, с фантазиите, страховете, творческите ѝ пориви. Така писателката прави своеобразен запис на емоциите на Мери, защото тъкмо емоциите си хората от онова време много не обясняват. Не го прави и самата Мери Шели в Дневниците си. Така че голямата тема на „Мери“ са чувствата и в това отношение Ейкхаут се е справила блестящо.

Много страници са посветени на съзнанието на Мери, което е обитавано от призраци, доминирано е от темата за смъртта и загубата – на майката, на собственото ѝ първородно дете, от страхове, от невъзможността да различава истина от фантазия, от вярата във вещици, от идеята за свръхестествените способности на хора, които са на ръба на закона, науката и вещерството… Така някак закономерно Ейкхаут тласка към сътвореното от Мери Шели и вписва нейното чудовище в контекста на различието, самотата, изоставеността и тънката граница между доброто и злото, все неща, с които се е борила самата авторка. Вписва го и в голямата тема, която е обсесивна за Мери, как от смъртта може да се преходи в живота, за свръхестественото и за човешкия ужас от това, на което може да е способен един човек.

Романът не пропуска и темата за мъжкия свят, в който Мери Шели трябва да се наложи с повече воля и талант от обичайното, противопоставя нейния образ на този на доведената ѝ сестра, която търси само любов и закрила от мъжете, а не влиза в състезание; представя част от жените и необходимостта да предадат себе си в името на брака, както става с Изабела Бакстър. Въпреки това тук не говорим за феминистки или исторически роман, а за дълбоко психологически текст, който опитва да представи несъзнаваното на писателката, създала първия научнофантастичен роман, при това, когато е едва на 18 години. Като през прочита на „Мери“ на Ане Ейкхаут можем да добавим – и на откривателката на жанра на хоръра.

 

Ане Ейкхаут, „Мери. Раждането на Франкенщайн“, прев. от нидерландски Мария Енчева, „Колибри“, С., 2023

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Ние сме за света все още една неизвестна кинотеритория. Тепърва трябва да пробиваме - нямаме унгарския, полския, чешкия или немския опит от миналото.”

Никола Рударов, български актьор и режисьор, роден на 6 декември преди 97 години.

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.