ПЕТЪР ВАСИЛЕВ

„The Walk: Живот на ръба“ на Робърт Земекис е за тези, които обичат филмите по действителни истории. Режисьорът вече спечели слава с продукциите „Завръщане в бъдещето“, „Форест Гъмп“, „Корабокрушенецът“, „Полет“. 

Историята е за французина Филип Пти, който успява да изпълни една от най-впечатляващите каскади – 45-минутно шоу на въже между двете кули на вече несъществуващия Световен търговски център. В ролята на Пти е Джоузеф Гордън-Левит.

Лентата представя нестандартен наратив – Пти разказва историята си от факлата на Статуята на свободата. Сюжетът ни връща към 70-те години на ХХ век в Париж, показвайки красотата и романтиката на града на влюбените, разбира се през призмата на американските стереотипи. В този свят, сякаш идеален за развитие на творческото начало, се издига геният на младия уличен артист Пти. Той обръща гръб на амбициите на родителите си и вдъхновен от снимка в списание, решава да опъне въже между кулите близнаци, тогава още незавършени, и да ходи по него.

Ако някой е способен да извърши номера, то това е Пти. За по-малко от 2 години той успява да се научи на всички ключови изпълнения на майсторите на ходенето по въже. Подкрепян е от своята приятелка Ани, верния си приятел Жан-Луи, а за техническата част работи с цирковия ветеран Папа Руди, с когото имат не един или два спора. 

След поредица премеждия и с помощта на няколко американски ентусиасти французинът „пише история” на 7 август 1974 г., когато сутринта изненадващо се появява на метално въже между двете високи 412 метра кули. Движението в района спира и всички погледи (включително на градското полицейско управление) са вперени в него. Какво се случва – ще видите на белия екран. 

Прожекцията е позитивна, романтична, героите са ентусиасти, наивници и мечтатели. Филмът е с американски патос – човек трябва да преследва мечтата си. Кадрите, показващи Гордън-Левит на въжето, са автентични и впечатляващи. Филмът не е шедьовър, но е ненатоварващ и занимателен. Учудващо е, че не е избран французин да играе ролята на майстора на ходенето по въже, макар Гордън-Левит да демонстрира завидно произношение на френски език. 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Не мога да кажа, че разбирам жените, но както ми разказваха, Сократ, Шопенхауер и Айнщайн също не са успели.“

Бъстър Кийтън, американски актьор и писател, роден на 4 октомври преди 129 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.