ПЕТЪР ВАСИЛЕВ

„The Walk: Живот на ръба“ на Робърт Земекис е за тези, които обичат филмите по действителни истории. Режисьорът вече спечели слава с продукциите „Завръщане в бъдещето“, „Форест Гъмп“, „Корабокрушенецът“, „Полет“. 

Историята е за французина Филип Пти, който успява да изпълни една от най-впечатляващите каскади – 45-минутно шоу на въже между двете кули на вече несъществуващия Световен търговски център. В ролята на Пти е Джоузеф Гордън-Левит.

Лентата представя нестандартен наратив – Пти разказва историята си от факлата на Статуята на свободата. Сюжетът ни връща към 70-те години на ХХ век в Париж, показвайки красотата и романтиката на града на влюбените, разбира се през призмата на американските стереотипи. В този свят, сякаш идеален за развитие на творческото начало, се издига геният на младия уличен артист Пти. Той обръща гръб на амбициите на родителите си и вдъхновен от снимка в списание, решава да опъне въже между кулите близнаци, тогава още незавършени, и да ходи по него.

Ако някой е способен да извърши номера, то това е Пти. За по-малко от 2 години той успява да се научи на всички ключови изпълнения на майсторите на ходенето по въже. Подкрепян е от своята приятелка Ани, верния си приятел Жан-Луи, а за техническата част работи с цирковия ветеран Папа Руди, с когото имат не един или два спора. 

След поредица премеждия и с помощта на няколко американски ентусиасти французинът „пише история” на 7 август 1974 г., когато сутринта изненадващо се появява на метално въже между двете високи 412 метра кули. Движението в района спира и всички погледи (включително на градското полицейско управление) са вперени в него. Какво се случва – ще видите на белия екран. 

Прожекцията е позитивна, романтична, героите са ентусиасти, наивници и мечтатели. Филмът е с американски патос – човек трябва да преследва мечтата си. Кадрите, показващи Гордън-Левит на въжето, са автентични и впечатляващи. Филмът не е шедьовър, но е ненатоварващ и занимателен. Учудващо е, че не е избран французин да играе ролята на майстора на ходенето по въже, макар Гордън-Левит да демонстрира завидно произношение на френски език. 

 

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...