Шарл Дютоа - швейцарски диригент, беше обвинен в сексуален тормоз от три оперни певици и инструменталистка, съобщиха световните агенции. 

Жените описаха инцидентите, които са се случили в периода между 1985 г. и 2010 г. в движещ се автомобил, хотелската стая на носителя на две награди "Грами", неговата гримьорна, асансьор и зад кулисите на сцената. 81-годишният творчески директор и главен диригент на лондонската Кралска филхармония беше обвинен за сексуални посегателства при репетиции и представления в пет града - Чикаго, Лос Анджелис, Минеаполис, Филаделфия и Саратога Спрингс, щата Ню Йорк. И четирите жени твърдят, че не са подавали официални оплаквания срещу диригента, защото са били млади, а Шарл Дютоа е бил маестрото.

Дютоа е роден на 7 октомври 1936 г. в Швейцария. Известен е най-вече като отличен интерпретатор на френската музика от ХІХ и началото на ХХ век.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.