"Преди няколко години при акад. Светлин Русев ме бяха поканили в едно ателие и си говорехме, че няма музеи и че мазетата са пълни с картини, икони, които се рушат, и аз му казах, че ще му направя музея. Ето, музеят го има днес." Това каза премиерът Бойко Борисов в четвъртък на церемонията за откриване а Националната галерия "Квадрат 500", известен още като българския Лувър, предаде в репортаж "Медиапул".

Обиколката на Борисов из изложбените зали, съпровождан от министъра на културата Вежди Рашидов и половината правителство, веднага стана хит в социалните мрежи, а „Изгубената България” припомни идентична снимка с  комунистическия диктатор Тодор Живков.

Министър-председателят не изневери на стила си. Той например се спря пред голямо пасторално платно, огледа го и отбеляза: "Я гледай колко овце са гледали…“. След това пред картина на Майстора попита: „Това оригинал ли е?”. "Не му се радвайте много, може някоя лампа да изгори или някоя платка утре да падне”, каза още министър-председателят по повод на музея.

"Прочетох в един сайт: Откриват нов музей със стари картини и сега съм казал на Вежди това, новото крило да е с мои картини и на нови, млади автори”, продължи в този тон премиерът. Той стана известен с любителската си страст към рисуването. За лайфстайл списания обясняваше, че в свободното си време рисувал. По време време на първия му мандат Рашидов го предложи за почетен член на Съюза на българските художници и дори го сравни с Пикасо и Гоген, наблюдавайки какво драска на заседанията на правителството.

Академик Светлин Русев - ръководител на работната група за концепцията на галерията, не падна по-долу. Той сравни музея с националния център за изкуство и култура в Париж "Жорж Помпиду", с пирамидата на Лувъра и други големи световни културни центрове. "Доживяхме подобно чудо да се случи и в България", обяви той. „Харесва ли ни или не министърът на културата, без неговата ренесансова амбиция и воля, едва ли щяхме да откриваме днес националната галерия", каза Русев.

Инвестицията в реконструкцията на бившата сграда на ВМИ е над 30 млн. лв."Квадрат 500" ще работи всеки ден от 10 до 18 ч. без понеделник. Цената на редовния билет е 10 лв., за учещи и пенсионери ще има намаление. В експозицията са изложени около 1700 творби. Половината са на български автори, другата половина представя изкуството от Европа, Азия, Африка и Америка.

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...