Талибанската нравствена полиция в западната афганистанска провинция Херат изгори днес няколко музикални инструмента, предаде ДПА, позовавайки се на държавната информационна агенция "Бахтар".

Ръководителят на Отдела за насърчаване на добродетелите и предотвратяване на пороците в региона шейх Азиз ар Рахман ал Мухаджир заяви, че властите са иззели и изгорили музикалните инструменти, тъй като слушането на музика е забранено.

Мухаджир определи популяризирането на музиката като поквара. Музиката води до "заблуда на младежта и разрушаване на обществото", подчерта той.

След като взеха отново властта в Афганистан през август 2021 г., талибаните забраниха на медиите в страната да излъчват музика, отбелязва ДПА. Дейностите, които според движението противоречат на исляма, включително музикалните изпълнения, също бяха забранени по време на сватби и публични прояви.

Редица афганистански хора на изкуството и музиканти потърсиха убежище в западни държави.

 

Източник: БТА

„Писателят, ако е човек на изкуството, признава неща, за които другите нямат смелост.“

Елия Казан, американски режисьор и писател, роден на 7 септември преди 115 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.