Ренесансовият художник Леонардо Да Винчи (1452 - 1519) има 14 живи роднини, като най-малкия е  на една година. Това твърдят изследователи на фамилната история на италинския гений.

Проучването е част от десетилетен проект, ръководен от изкуствоведите Алесандро Вецози и Агнезе Сабато, насочен към по-добро разбиране на неговия гений, чрез възстановяване на генеалогичния профил на Леонардо, съобщи британският "Гардиън", цитиран от "Сега". Родителите на гениалния художник са Пиеро от Винчи и неговата любима, селянката Катерина. Впоследствие Пиеро се жени четири пъти и има 12 деца. Леонардо никога не се е женил и няма данни да е имал деца, но е имал поне 22 полубратя.

Последното проучване, публикувано в списание Human Evolution, документира непрекъсната мъжка линия, продължаваща 690 години, която започва от дядото на Леонардо, Микеле (роден през 1331 г.), продължава през 21 поколения, като включва пет семейни клона — до 14-те живи потомци на рода днес.

След смъртта си Леонардо оставя след себе си 6000 страници текстове, чертежи и рисунки и десетки лични въпроси, които нямат отговор и до днес. През 2016 г. двамата изследователи от Флоренция осветлиха загадъчния гений, разкривайки генеалогията на Леонардо, заедно с новооткритите гробници на семейството му и 35 живи потомци на баща му, включително и по женска линия. Но те бяха непреки роднини. Най-известният косвен потомък на Леонардо се оказа починалият през 2019 г. режисьор Франко Дзефирели. 

„Тези хора, не биха могли да ни дадат полезна информация за ДНК на Леонардо и по-специално за Y-хромозомата, която се предава през мъжката линия и остава практически непроменена в продължение на 25 поколения", казва Вецози.

В резултат на усилена работа в архивите и дългогодишно търсене на документи, сега е  възстановена цялата история на това тосканско семейство от 1331 г. до наши дни, като вече са идентифицирани 21 поколения. За новооткритите 14 живи роднини Вецози уточнява: „Те са на възраст между 1 и 85 години, и не живеят точно във Винчи, а в съседни общини по тосканското крайбрежие. Сред тях няма известни личности, повече са служители и занаятчии“.

Тяхната ДНК ще бъде анализирана през следващите месеци чрез сравняване на Y-хромозомата с тази на техните предци в древни и съвременни гробни места. Леонардо е бил погребан в параклис в краския замък Chateau d’Amboise в долината на Лоара във Франция. Но по време на Френската революция параклисът е разрушен, като се предполага, че костите на художника са били преместени в по-малкия параклис на замъка, Сен Юбер. Благодарение на последните изследвания скоро това ще бъде установено със сигурност. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг.“

Е. Е. Къмингс, американски поет и драматург, роден на 14 октомври преди 130 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.