Писателят Емил Андреев тръгна на национално турне, на което ще представи новата си книга „Боби Блажения и Другия американец“. Сборникът с разкази и повести излезе в края на март като издание на „Хермес“. Официалната премиера се състоя в София и предизвика огромен интерес. Пет години Андреев не беше публикувал книга. На 8 април в Пловдив той имаше среща с почитателите си в Пловдив. Последната му спирка ще бъде Лом – родното му място.

Ето и програмата:
    15.04.2015 г. (сряда) – Велико Търново, книжарница „Хеликон“, 17:00 ч.
    16.04.2015 г. (четвъртък) – Русе, книжарница „Хермес“, 18:00 ч.
    17.04.2015 г. (петък) – Шумен, книжарница „Хеликон“, 17:00 ч.
    21.04.2015 г. (вторник) - книжарница „Хермес“ в Пазарджик, 17:00 ч.
    21.04.2015 г. (вторник) - Пловдив, клуб „Петното на Роршах“, 19:00 ч.
    22.04.2015 г. (сряда) – Стара Загора, книжарница „Хермес“, 18:00 ч.
    23.04.2015 г. (четвъртък) – Сливен, книжарница „Хермес“, 12:00 ч.
    23.04.2015 г. (четвъртък) – Сливен, РБ „Сава Доброплодни“, 17:00 ч.
    11.05.2015 г. (понеделник) – Монтана, РБ „Гео Милев“, 17:00 ч.
    12.05.2015 г. (вторник) – Видин, книжарница „Хермес“, 17:00 ч.
    13.05.2015 г. (сряда) – Читалище „Постоянство“, Лом, 17:30 ч.

ЕМИЛ АНДРЕЕВ е роден на 1.09.1956 г. Работил е като гимназиален учител, редактор в различни вестници (гл. редактор на в. „Ломски вестник“ и във в. „Стършел“), преводач и редактор във фирмата за преводи на филми „Български текст“, преподавател по английски език в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор е на „Ломски разкази“, „Късен сецесион“, „Стъклената река“ (филмиран), „Проклятието на Жабата“, „Лудият Лука“. Текстовете му са преведени на английски, полски, румънски, сръбски и словашки. Съсценарист е на сериалите „Под прикритие“ (втори сезон) и „Четвърта власт“.

Сборникът „Боби Блажения и Другия американец“ включва в себе си необикновени разкази и повести. В текстовете се преплитат множество магически и фолклорни елементи, умело вплетени в един привидно реалистичен контекст. Героите му стигат до висоти и падения, а ние съпреживяваме радостите и неволите им, което несъмнено оставя дълбоки следи в душите ни. Разказаните от автора истории са смесица от реалност и фантазия, хумор и ирония, любов и разочарование. Текстовете впечатляват с избора на герои, чиито странности ги правят толкова необикновени и притегателни, а това ни кара да ги препрочитаме отново и отново.




  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.