БОРИСЛАВ ГЪРДЕВ

Красива и увлекателна предколедна приказка е написал Емил Андреев. Точно така приех новия му роман „Нашата книга“.

Той се чете на един дъх и според мен е най-добре конструираният и най-малко маниерният в обемното му  творчество.

Запознат съм с всичките му по - значими творби и мога да посоча, че с „Нашата книга“ той достига своята творческа пълнота.

В нея има от мистерията и съспенса, с които ни впечатли в „Проклятието на жабата – със способностите на Мишо Обретенов и „Стъклената река“ – търсенето на „Тайната книга на богомилите“ от Елен Тибо, увлекателен оптимизъм, характерен за „Боби Блажения и Другия американец“ и , слава Богу, липсва мудността и словесната еквилибристика, прикрита зад дотегнали ни философски размисли, с които ме разочарова в „Лудият Лука“, докато художникът Лука Каменов попадне в светилището Рокамадур…

„Нашата книга“ е стегната, умело написана, кондензирана.

Тя е колкото трилър, толкова и сценарий, горчив размисъл за духа и битието на българина, за съдбата му в разломна и заплашена от ислямска инвазия Европа, но същевременно е и с оптимистична визия с критично-ироничен патос за нашата страна , като за пореден път Андреев демонстрира увереност в способностите на сънародниците ни , умеещи да оцеляват и да се борят със силите на Злото по специфичен, но много ефективен начин. 

Хареса ми умело експонираната от него инвенция действието да се развива в обратна перспектива през погледа на новородената внучка на Стоян Колев Русински – Люба – Стояна, която привидно обработва и довършва стар ръкопис, пазен от нея като съкровище и да е съсредоточено в последните дванадесет дни на 2012г.,между 12 и 24 декември, когато  на Бъдни вечер  наистина стават чудеса.

Някогашни съученици – Лора Дикова  и Сашо се срещат и обикват, като надареният с паранормални способности Краев дори ликвидирва поквареният министър Цанов, за да възтържествува Правдата и бъде поканен на работа като своеобразен Заличител и Терминатор от световна свръхсекретна  организация, бореща се избирателно с престъпници, подлежащи на премахване в страни с неработещо правосъдие.

Линията на самотния отмъстител и борец за справедливост, опълчил се срещу силните на деня, напомня филмовото  битие на Андреев – не забравяме, че той е сценарист на втория сезон на „Под прикритие“ и на „Четвърта власт“ , изградена е умело и с максимално напрежение и динамика.

Тази част от романа се чете с очакван интерес, но и в нея се натъкваме на клишета от познати класически кинообразци, които Андреев е бил длъжен да избегне.

Посочвам само един пример – човекът, привлякъл Сашо Краев за каузата на добрите терористи – отмъстители се казва господин М.

Как да не се сетим за шефката на Джеймз Бонд мадам М.?

Иначе интригата е майсторски разработена, разказът атрактивно прескача от градеца К. през София до Лондон, акцент е поставен върху култовите кръчми „Фицрой“ и „Чичовци“ (още една  очаквана връзка с незабравимата ни класика!), образите на Лора Дикова, дъщеря й Елиза, бай Личо Диков, Александър Краев, Стоян Русински, Лина, Ема и Том Прайд са вещо обрисувани, без следа от преднамерена  тезисност, а и като цяло текстът е овладян и стриктно направляван от автора в желаната от него посока.

Дали двусмисленият финал  - Злото е победено, но Сашо изчезва след взрива на джамията в К. - ще ни допадне е друг въпрос.

На мен ми хареса все пак атмосферата на книгата, желанието на създателя й безхитростно да забавлява и внушава в рамките на допустимото, да търси средство за преодоляването на неразрешимите ни проблеми, които като гнойни язви ни измъчват повече от четвърт век.

Дали профитата от Агенцията са панацеята?

А ако и те започнат да се изживяват като богове и станат маши в ръцете на алчни политикани и олигарси, готови в името на абстрактни и възвишени цели отново да ни лъжат и ограбват?

Всеки читател ще трябва сам да търси отговор на тези тревожни  въпроси.

След като прочете с удоволствие „Нашата книга“ на Емил Андреев.

 „Нашата книга“, 2016, роман, Емил Андреев, изд.“Хермес“, отг. редактор Валентин Георгиев

 Още текстове от Борислав Гърдев ТУК

„Лошото във филмовите учебни заведения е, че хората, които преподават, са толкова далечe от самата индустрия, че изобщо не подготвят учениците за това, което ще се случи.“

Брайън Де Палма, американски режисьор, роден на 11 септември преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.