23 490 щатски долара за 13 500 страници иска Русия от България за така наречените "трофейни архиви", които Съветската армия е изнесла в СССР по време на Втората световна война, съобщи „Дневник. Ценните фондове са заграбени от Москва през периода 1944-1945 г.

„Руснаците се държат, като при преговорите за газа. Те казват „ние сме ви ги снимали, но цената е 1,74 долара на страница и то на ксерокопие, а не на дигитално копие. Платете ги за да продължим да търсим", каза пред "Дневник" председателят на Държавна агенция "Архиви" доцент Михаил Груев. Той е отказал страната ни да плати тази цена, която той определя като абсурдна.

България няма опис от който да е ясно, какво те са отнесли със себе си. „Руската страна казва, дайте ни опис за да видим дали тези документи ги има при нас. Това е станало още през 2008 г.", разказа Груев. Според него става въпрос за документи по финансовите репарации към съседните на България страни след Ньойския договор. Той е подписан от министър-председателя Александър Стамболийски на 27 ноември 1919 г. в кметството на парижкото предградие Ньой сюр Сен след Първата световна война. Повече от 10 години българската държава се опитва да си върне архивите или поне да се сдобие с техни копия.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Жените се отнасят с пренебрежение към онези, които ги обичат и обичат тези, които ги пренебрегват.”

Мигел де Сервантес, испански писател, роден на 29 септември преди 476 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?