При сърдечна операция почина чешкият поет, писател, преводач и литературовед Владимир Бинар, съобщи novinky.cz. Той беше на 74 години. Книгата му „Пяната на китаеца" беше преведа на български през 2014 г. от издателство „Сном”. Трите новели поразяват с мощта и размаха на въображението, за което авторът е удостоен с наградите „Чешка книга" и „Ярослав Сайферт”.

ВЛАДИМИР БИНАР е роден на 6 октомври 1941 г. Учи в Карловия университет и в продължение на няколко години преподава във Факултета по изкуства. През 70-те и 80-те години му е забранено от комунистическия режим да упражнява професията си. Оцелява с преводи.  След политическите промени през 1989 г. се завръща към преподавателската си работа. Първият му роман "Плейбек", написан през 1981 г., излиза официално в издателство "Триада" едва през 2001 г. За романа си "Гореща глава" (2009) получава наградата на Чешката фондация за литература.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.