Биографичната книга "Стефан Мавродиев. Играещият човек" на актьора Стефан Мавродиев в съавторство с Огнян Панов, беше официално представена в Младежкия театър "Николай Бинев".

Приятели, колеги, близки, съмишленици и почитатели на българския актьор се събраха, за да уважат труда, посветен на детството, любовта, приятелствата, театъра и киното, разочарованията, пътуванията, и всички описани елементи, случки и личности от живота на Стефан Мавродиев - Маврото.

Сред присъстващите бяха заместник-директорът на Младежкия театър - Делян Тодоров, Огнян Панов - инициатор за създаването и автор на книгата, директорът на издателска къща "Изток-Запад" - Любен Козарев, коректорът на книгата - проф. дфн Георги Каприев, акад. Иван Гранитски, режисьорът Андрей Аврамов, както и някои от героите в книгата - личности с голям принос за живота на Стефан Мавродиев. Всеки от тях направи кратко приветствие по случай премиерата.

Преди официалната част по представянето на биографичната книга присъстващите имаха възможност да се насладят на кратък филм, направен с лични архивни кадри на актьора, проследяващ неговите най-запомнящи се роли, както театрални, така и филмови.

"Има представления, хората гледат, какво да разказвам повече. Но изведнъж си помислих за много неща, много мисли, много илюзии, много празници, които са били определящи живота ми. И си помислих, че е добре чрез него (бел.а. - на автора Огнян Панов), чрез неговото перо да разкажа за времето, в което съм и пребивавам все още на тази земя. И седнахме, и доста време работихме. Беше дълга работата", разказа Стефан Мавродиев.

"Тази идея се зароди, колкото и да е относително, в две глави едновременно. В главата на проф. Божидар Манов, и в моята", отбеляза авторът Огнян Панов. Той обясни, че в последствие реализацията на книгата е останала само в негови ръце, поради професионалната ангажираност на проф. Манов и работата по труда, която изисквала пълна отдаденост и обхванала период от две години.

Огнян Панов разказа и лични впечатления върху интересни коментари за актьора, които е събирал при съставянето на книгата, много от които са включени в нея, както и за работния процес. ''Аз съм благодарен на съдбата за това. Защото ме срещна с великолепни хора, видях един живот, който в тези страници не може да бъде описан, но опитахме'', сподели авторът за възможността да работи върху ''Стефан Мавродиев.Играещият човек''.

Освен че е записал и предал спомените на Стефан Мавродиев, Огнян Панов е включил и интервюта с други хора, близки и колеги на актьора. Работата е продължила близо 2 години.

 

"Нещата, които са описани, ме засягат много пряко, разказано е всичко важно, включително и по теми, свързани с личния ми живот, макар да бях решил да не се занимаваме с него", отбеляза пред БТА Стефан Мавродиев. 

 

"Играещият човек" не показва само гледната точка на актьора. В нея са и реакциите на света към неговото присъствие – мнения, публикации във вестници, коментари в чужбина. 

Създаването и издаването на "Стефан Мавродиев. Играещият човек" е част от събитията по случай отбелязването на 80-годишнината на Младежкия театър.

 

Източник: Йоанна Лашкова, БТА

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...