Да има ново гласуване, което да определи носителя на Националната награда за лирика „Иван Пейчев”, реши Община Шумен. Причината е искане на Съюза на българските писатели, който се обявил за "непълно представен в журито", съобщи БНР. Конкурсът е организиран от община Шумен, Дружеството на шуменските писатели и Съюза на българските писатели, а журито е 9-членно.

Призът „Иван Пейчев” беше присъден преди два дни на поета Петър Чухов за стихосбирката му „AДdicted”, но връчването се отложи заради скандала.

„Седем на един гласа за книгата на Чухов. Не гласува проф. Трендафилов, за да не влезе в конфликт на интереси”, каза Антонин Горчев, председател на Дружество на шуменските писатели пред "Топновини".

Книгата „АДdicted”е избрана измежду 103 други творби на 82 автори, участвали в конкурса.

Проф. Пламен Шуликов, преподавател в Шуменския университет и член на журито, коментира отмяната на награждаването: 

"Изненадан съм. Вероятно има процедурни причини, защото регламентът твърди, че не би следвало решението на журито да бъде подлагано на ревизия. Ако действително се стигне до прегласуване, това би било много печален прецедент. Той най-вероятно ще се отрази и на ценността на самата награда." 

Проф. Добрин Добрев, общински съветник и член на журито за Националната награда за лирика „Иван Пейчев”, заяви:

"Тази ситуация е доста неприятна, но аз разбирам кметската администрация. Не разбирам мотивите на председателя на Съюза на българските писатели. Кметската администрация би искала да бъде изрядна, да няма скандали около един толкова важен културен феномен, какъвто е Иван Пейчев. Изключителен, неординарен и несвързан с каквито и да било административни структури. Той винаги е бил контра в Съюза на българските писатели. И сега според мен става дума за поругаване на неговата памет точно от тези, срещу които е бил."

Петър Чухов коментира във "Фейсбук":

"След като миналата година бе организирана подписка от възмутени (пишещи) граждани да върна Славейковата награда, тази година дори не бях допуснат да взема Националната награда за лирика „Иван Пейчев”, присъдена на стихосбирката ми „АДdicted” от деветчленно жури със 7 срещу 1 гласа и един въздържал се, което беше огласено в медиите. Можело и да стане, но догодина. Разбира се, не е въпрос за мен, нито за моята книга, нито дори за конкретната награда.

P. S. Извинявам се на всички, които смятах да почерпя, засега това се отлага :)"

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Младите синове на страната са пръснати като пилци из чужбина… Досега имаха емиграция от интелигентни хора само Русия и Турция… Сега и България се нареди в тая редица на мракобесието…"

Рачо Стоянов, български писател, драматург и преводач, роден на 7 октомври преди 141 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.