Поетът Петър Чухов, който преди 4 дни спечели Славейковата награда със стихотворението „Свобода или смърт“ (след като беше и първият й носител преди 11 години) отговори по БНР на анонимната петиция, която беше организирана срещу него. От думите му се разбра, че не смята да обръща внимание на нападките.
„Не може да се получи дискусия, когато една позиция не се аргументира, а като просто се заявява като безпрекословна, като проява на някаква висша инстанция”, заяви в предаването "Преди всички" Чухов. „Това е нивото на литературните диалози извън литературните кръгове. Аз си дадох труда да прегледам имената на хората, които са я подписали, и всъщност те са ми непознати с 1-2 изключения. Даването на някаква парична награда привлича повече участници в тези конкурси. Най-много страсти се развихрят около Славейковата награда, защото нейният награден фонд е най-голям. От една страна, това, което се случва, е хубаво, иначе не би се говорило за тази Славейкова награда и за това какво се случва в литературата в по-широки кръгове”, каза поетът.
Конкурсът е анонимен, а журито беше в състав: проф. Яни Милчаков, Мирела Иванова, Ангел Игов, Пенка Лещарска и Магдалена Андреева. Наградата на Чухов е 1600 лв.и плакет на скулптора Людмил Бонев.
Награденото стихотворение:
Свобода или смърт
Шие Райна Княгиня
знамето
и изведнъж се убожда
пада капка кръв
като бомба
пада Райна Княгиня
заспива
ще минат най-малко
100 години
докато дойде
на бял кон принцът
ще вдигне знамето
ще го развее
и ще забрави
да я целуне