Поетът Петър Чухов, който преди 4 дни спечели Славейковата награда със стихотворението „Свобода или смърт“  (след като беше и първият й носител преди 11 години) отговори по БНР на анонимната петиция, която беше организирана срещу него. От думите му се разбра, че не смята да обръща внимание на нападките. 

„Не може да се получи дискусия, когато една позиция не се аргументира, а като просто се заявява като безпрекословна, като проява на някаква висша инстанция”, заяви в предаването "Преди всички" Чухов. „Това е нивото на литературните диалози извън литературните кръгове. Аз си дадох труда да прегледам имената на хората, които са я подписали, и всъщност те са ми непознати с 1-2 изключения. Даването на някаква парична награда привлича повече участници в тези конкурси. Най-много страсти се развихрят около Славейковата награда, защото нейният награден фонд е най-голям. От една страна, това, което се случва, е хубаво, иначе не би се говорило за тази Славейкова награда и за това какво се случва в литературата в по-широки кръгове”, каза поетът. 

Конкурсът е анонимен, а журито беше в състав: проф. Яни Милчаков, Мирела Иванова, Ангел Игов, Пенка Лещарска и Магдалена Андреева. Наградата на Чухов е 1600 лв.и плакет на скулптора Людмил Бонев. 

Награденото стихотворение:

 

Свобода или смърт

 

Шие Райна Княгиня

знамето

и изведнъж се убожда

 

пада капка кръв

като бомба

пада Райна Княгиня

заспива

 

ще минат най-малко

100 години

докато дойде

на бял кон принцът

 

ще вдигне знамето

ще го развее

и ще забрави

да я целуне

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не правя филми просто, за да заработя пари. Аз печеля пари, за да правя филми.“

Уолт Дисни, американски аниматор и съосновател на „The Walt Disney Company", роден на 5 декември преди 123 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин