На 18 март на 85 години почина проф. д.ф.н. Донка Петканова, дългогодишен преподавател по стара българска литература, основател и ръководител на катедрата по кирилометодиевистика, съобщиха от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

От академичната общност отбелязват:

„Проф. Петканова беше страстен изследовател на българската старина, литература и култура, автор на десетки научни и научно-популярни книги, наставник и приятел на хиляди студенти, докторанти и млади учени. Но преди всичко тя беше изключително достоен човек и учен, който със силата на духа си и ведрото си присъствие озаряваше всички около себе си. С нея си отива една цяла епоха на почтеност, на уважение към професията, на преданост към избраното поприще и любов към хората... Поклон пред светлата й памет!”

Проф. Петканова преподаваше старобългарска литература на няколко поколения филолози във времената, когато специалността българска филология не беше девалвирала и от студентите се изискваше много. Тя е автор е на книгите „Презвитер Козма“, „Безсънни нощи“, „Разноликото Средновековие“, „По книжовния друм на миналото“, „Животът на Александър“, „Средновековна литература“, „Българска средновековна литература“. През 1988 г. получава Хердерова награда. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.