Министерството на образованието и науката (МОН) отново посяга на най-устойчивата традиция в България - кога да са ваканциите. То възнамерява да накара учениците за първи път да учат и през юли. 

Учебната година за учениците в началния курс ще е до  7 юни. За прогимназията ще има училище чак до 22 юни, а гимназистите ще приключат едва на 6 юли. МОН възнамерява да въведе промяната още тази есен. Ето какво гласят аргументите му:

"Графикът предвижда почивки за учениците в почти всеки месец. Ваканциите са традиционните – есенна, коледна, междусрочна и пролетна, но са малко по-дълги от ваканциите през миналата учебна година. По-дълга есенна, по-дълга коледна и по-дълга пролетна ваканция ще ползват всички ученици от I до ХI клас. Така те ще бъдат задържани по-дълго в училище и ще приключат учебните си занятия с една седмица по-късно. Промяната не увеличава броя на учебните им дни и часове, а е резултат от по-дългите почивки през годината."

Експертите в образованието обаче пропускат няколко неща. Първо, през юни и юли вече е твърде горещо в училищата и традиционно, откакто има училища в България, тогава не се учи. Освен това юни е месец, който повечето семейства предпочитат за летуване на морето заради по-ниските цени. За учителите това също едва ли е изгодно.

Вместо да не пипа това, което работи добре, и да се съсредоточи върху истинските проблеми в образованието, МОН се хваща за ваканциите. Освен това възнамерява да провежда в отделни дни националното външно оценяване и матурите, което ще докара още неучебни дни през май и юни. Аргументът - организацията затруднявала учителите. 

През следващия месец - до 28 август, министерството чака реакцията на гражданите по предложенията си на имейлите: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. и Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Предлагания график за ваканциите можете да видите тук.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Правителство, което повиши цената на бирата, неминуемо пада от власт.”

Ярослав Хашек, чешки писател, роден на 30 април преди 142 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.