Министерството на образованието и науката (МОН) отново посяга на най-устойчивата традиция в България - кога да са ваканциите. То възнамерява да накара учениците за първи път да учат и през юли. 

Учебната година за учениците в началния курс ще е до  7 юни. За прогимназията ще има училище чак до 22 юни, а гимназистите ще приключат едва на 6 юли. МОН възнамерява да въведе промяната още тази есен. Ето какво гласят аргументите му:

"Графикът предвижда почивки за учениците в почти всеки месец. Ваканциите са традиционните – есенна, коледна, междусрочна и пролетна, но са малко по-дълги от ваканциите през миналата учебна година. По-дълга есенна, по-дълга коледна и по-дълга пролетна ваканция ще ползват всички ученици от I до ХI клас. Така те ще бъдат задържани по-дълго в училище и ще приключат учебните си занятия с една седмица по-късно. Промяната не увеличава броя на учебните им дни и часове, а е резултат от по-дългите почивки през годината."

Експертите в образованието обаче пропускат няколко неща. Първо, през юни и юли вече е твърде горещо в училищата и традиционно, откакто има училища в България, тогава не се учи. Освен това юни е месец, който повечето семейства предпочитат за летуване на морето заради по-ниските цени. За учителите това също едва ли е изгодно.

Вместо да не пипа това, което работи добре, и да се съсредоточи върху истинските проблеми в образованието, МОН се хваща за ваканциите. Освен това възнамерява да провежда в отделни дни националното външно оценяване и матурите, което ще докара още неучебни дни през май и юни. Аргументът - организацията затруднявала учителите. 

През следващия месец - до 28 август, министерството чака реакцията на гражданите по предложенията си на имейлите: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. и Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Предлагания график за ваканциите можете да видите тук.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията