Post-truth (пост-истинен) е думата на 2016 г., съобщиха учените, работещи върху Оксфордския речник. "Дневник" обясни, че прилагателното означава, че обективните факти имат по-малко влияние върху оформянето на общественото мнение, отколкото емоционалните призиви и личните пристрастия.
Употребата на post-truth в англоезичния свят е скочила с близо 2000% в сравнение с 2015 г. и се употребява най-често във фразата post-truth politics и в контекста на изборите в САЩ и референдума за Брекзит. Учените отбелязват, че думата е пример за разширеното значение на представката post, която вече далеч не означава само "след". В случая тя по-скоро маркира принадлежност към епоха, в която истината е маловажна или незначителна.
"Post-truth е идея, чиято лингвистична основа става все по-стабилна от доста време насам, и сега се разгоря заради възхода на социалните медии като източник на новини и растящото недоверие към фактите, предлагани от върхушката", пояснява президентът на Oxford Dictionaries Каспър Гратуол пред "Гардиън".
В сегашния си смисъл думата е използвана за пръв път през 1992 г. в есе на сръбско-американския драматург Стив Тесич в списание The Nation. Коментирайки войната в Залива и аферата "Иран-Контра", той пише:
"Ние като свободни хора свободно избрахме да живеем в пост-истинен свят."