Post-truth (пост-истинен) е думата на 2016 г., съобщиха учените, работещи върху Оксфордския речник. "Дневник" обясни, че прилагателното означава, че обективните факти имат по-малко влияние върху оформянето на общественото мнение, отколкото емоционалните призиви и личните пристрастия.

Употребата на post-truth в англоезичния свят е скочила с близо 2000% в сравнение с 2015 г. и се употребява най-често във фразата post-truth politics и в контекста на изборите в САЩ и референдума за Брекзит. Учените отбелязват, че думата е пример за разширеното значение на представката post, която вече далеч не означава само "след". В случая тя по-скоро маркира принадлежност към епоха, в която истината е маловажна или незначителна.

"Post-truth е идея, чиято лингвистична основа става все по-стабилна от доста време насам, и сега се разгоря заради възхода на социалните медии като източник на новини и растящото недоверие към фактите, предлагани от върхушката", пояснява президентът на Oxford Dictionaries Каспър Гратуол пред "Гардиън".

В сегашния си смисъл думата е използвана за пръв път през 1992 г. в есе на сръбско-американския драматург Стив Тесич в списание The Nation. Коментирайки войната в Залива и аферата "Иран-Контра", той пише:

"Ние като свободни хора свободно избрахме да живеем в пост-истинен свят."

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин