БНР

"30 години се надяваме политиците, управляващата политическа класа да намери най-после пътя един към друг. Все пак оставам умерен оптимист. Ще се намери нещо. Ние, българите, обичаме малко дедлайна, крайния срок. Като се приближим към крайния срок, когато трябва да гасим крушката на държавата, тогава ще се освестим и ще тръгнем нагоре."

Това мнение изрази в предаването "Преди всички" по БНР Карикатуристът Ивайло Цветков. Той вижда картината у нас като много шарена.

„На мен през тези два месеца ситуацията ми изглежда като едно гърне, врящо, с една политическа манджа вътре, с най-различни елементи и подправки подправена, често взаимоизключващи се. Подправена солидно с всичко, което може да има вътре, с най-различни страсти. Има и драматизъм, има и гротеска, има и гняв, има и хумор. Много гняв има. От време на време, като се покачат градусите, изкипява, както беше сега на 2 септември.“

Правителството на ГЕРБ е „доста преяло с власт вече“, отбеляза карикатуристът. „Което се е затаило зад пердето и чака, брои протестите, аха да спрат, но те се разгарят понякога отново.“

Ивайло Цветков обърна внимание върху онези протестиращи, които излязоха най-напред, „с истинските искания, които излязоха с чисти намерения, с искане за смяна на системата, у които се е наслоило това чувство за несправедливост, които искат да живеят по-добре, по-нормално, по-богато, по-честно.“

Политиците се появяват около тези протестиращи подобно на лисицата от баснята за враната със сиренцето, изтъкна Цветков. „Където лисицата я лъже враната, че пее хубаво – да падне сиренцето. Това са огладнелите политици като Христо Иванов, Корнелия Нинова, Мая Манолова, които се опитват да яхнат този протест и са го яхнали до голяма степен. По тази причина тези първите граждани, с истинските, чисти намерения изчезват от митинга.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

„Странно е, но съм по-добър в театъра. Чувствам сякаш разцъфвам пред публиката.“

Хю Грант, британски актьор, роден на 9 септември преди 64 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.

"Заговорът на мъртвите" - когато има свидетели и те не се страхуват да говорят

 

Много творци се поквариха при социализма, докато Марин Георгиев остана хем непокварен, хем непокорен.