Британската актриса Оливия Хъси, спечелила награда "Златен глобус" за ролята на Жулиета във филма на Франко Дзефирели "Ромео и Жулиета" от 1968 г., почина на 73-годишна възраст, съобщи АФП.

"Оливия беше забележителна личност, чиято топлота, мъдрост и чиста доброта докоснаха живота на всички, които я познаваха", пише семейството й в Инстаграм. 

Родената в Буенос Айрес Оливия Хъси е на 15 години, когато заедно с Ленард Уайтинг, тогава на 16 години, изиграват влюбените в спечелилата "Оскар" адаптация на трагедията на Уилям Шекспир.

През 2023 г. двамата актьори подават жалба срещу студиото "Парамаунт пикчърс" заради сцена, в която са принудени да се снимат голи, въпреки че са непълнолетни. Американски съдия обаче не дава ход на делото и се произнася в полза на "Парамаунт".

Оливия Хъси печели "Златен глобус" за изгряваща звезда с тази роля. По-късно тя се снима в хоръра "Черна Коледа" от 1974 г. и в адаптацията на "Смърт край Нил" по Агата Кристи от 1978 г., наред с около 50 други филми.

Снимка: Уикипедия

 

Източник: Христина Терзиева, БТА

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...