Изложбата “Спомени от стария Шумен” на регионалния исторически музей ще бъде открита в Будапеща на 2 септември, съобщи БНР.
Шумен има здрави исторически връзки с Унгария - през 1849 г., след трагичния завършек на Унгарската национална революция, в Шумен пристига голяма група емигранти – унгарци и поляци, начело с политическия водач Лайош Кошут. Настанени са в пехотинските казарми, а техният водач − в дома на шуменския чорбаджия хаджи Димитраки Хаджипанев. Днес там се намира къщата музей Лайош Кошут.
Гостуването на изложбага е по покана на българското самоуправление в Община „Йожефварош“ като част от програмата, свързана с отбелязването на 130-годишнината от Съединението на България. На откриването ще бъде представен и филм по случай 110-тата годишнина на музея. Изложбата е реализирана с подкрепата на Общински фонд “Култура” и проследява историята на града в периода от Освобождението до 30-те години на ХХ век.
Сред застъпените теми са събитията, случили се в Шумен за първи път в национален мащаб – първо честване на българската писменост, първи български оркестър, първо театрално представление и др. Тя разкрива и интересни факти, свързани със здравеопазването, образованието, икономиката, военното дело, градските забавления по това време и на личностите, допринесли за развитието на Шумен. Изложбата ще бъде представена от Бета Хараланова и Северина Йоргова.