"СЕГА"

Живата легенда на култовата група "Пинк Флойд" - Роджър Уотърс, написа писмо, с което иска бойкот на "Евровизията" в Тел Авив. Той изпрати отвореното писмо до младия португалски певец Конан Озирис и останалите 41 финалисти от песенния конкурс "Евровизия".

Писмото е написано точно след като Озирис получи правото да представлява Португалия на финала на конкурса и беше оповестено, че е разтърсен от съмнения дали да пее в Тел Авив или не. След като получава превод на текста на песента, Уотър е впечатлен от дълбочината на разгърнатите теми за живота, смъртта и любовта в нея.

Именно по повод колебанията на Озирис дали да се присъедини към широката мрежа от артисти, последвали палестинския призив за бойкотиране на "Евровизия" в апартейда Тел Авив, е и писмото на вокалиста на "Пинк Флойд". Той засяга теми като живота - по-важен от смъртта и човешките права над човешките грешки. Уотърс открито предлага на младия португалски певец да застане рамо до рамо с неговите потиснати братя и сестри в Палестина, да покаже солидарност с 189-те невъоръжени протестиращи, убити от израелските снайперисти в Газа само за миналата година, сред които има най-малко 35 деца.

Според Уотърс най-удачното действие в случая е отказът за присъединяване към "културното замаскиране" на това, което доклад на ООН нарича "военно престъпление" на Израел и "евентуални престъпления срещу човечеството", както и отказ от използване на изкуството за "отмиване" на систематичното етническо прочистване на местните палестински общности от Израел за разширяване и запазване на апартейда.

В писмото си Роджър Уотърс разяснява, че според него "Евровизия" може да бъде повратна точка.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ПАМЕТ

    Маргарита Праматарова - Радулова – несравнимата Турандот

     

    90 години от рождението й

     
  • В ТЪРСЕНЕ НА ИСТИНАТА

    „Невидимата искра на Възраждането“

    Тази книга описва малко известни и изключително любопитни факти, нишката на разказа често минава граници и прескача в различни държави. Имена, известни ни от чуждата литература и история се оказват в неочаквани връзки с българи и няма никакво съмнение, че всички подеми, случили се в Европа и Азия са резонирали силно и у нас.

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Снобите нямат врагове и затова злословят по адрес на всички с надеждата да си спечелят някой.“

Фредерик Бегбеде, френски писател, роден на 21 септември преди 58 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?