Световноизвестната оперна певица Монсерат Кабайе е починала в болница в Барселона, съобщиха световните медии, цитирайки ВВС. Родената на 12 април 1933 г., звезда е била в болница от септември. Кабайе получава сърдечен удар през 2012 г. и оттогава е имала проблеми с възстановяването.

Кабайе изгрява на световната сцена през 1965 г., когато й се налага да замества временно неразположената Мерилин Хорн. Изпълнението й в „Карнеги Хол“ („Лукреция Борджия“) става сензация за света на операта. Ден след това вестник „Ню Йорк таймс“ пише: „Калас + Тебалди = Кабайе“ Прочута е със своето бел канто и интерпретациите си на роли от Росини, Белини и Доницети. По време на 50-годишната си кариера тя е гастролирала в операта "Метрополитън", в държавната опера на Виена и е пяла до известни тенори като Пласидо Доминго, Лучано Павароти, Алфредо Краус. В репертоара й са повече от 125 оперни партии. Печелила е няколко награди "Грами", включително и за най-добро вокално соло през 1969 г. През 1988 г. тя издаде съвместен албум „Barcelona“ с вокалиста на група "Куин" Фреди Меркюри. През 1992 г. след смъртта на Меркюри, едноименната песен се превръща в неофициален химн на лятната олимпиада в каталунската столица.

В Сарагоса, Испания, се провежда конкурс, носещ нейното име, където има и майсторски класове, водени от Монсерат Кабайе. В последните години от живота има има проблеми с данъчните власти в Испания.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...