"ДНЕВНИК"

Само метеоритите са оцелели в унищожителния пожар, който погълна Националния музей на Бразилия в неделя, съобщи в. "Фоля де Сао Пауло".

Огромен пожар унищожи почти изцяло прочутия Национален музей в Рио де Жанейро. Часове наред пожарникарите се опитваха да овладеят пламъците, които избухнаха в неделя вечерта след затваряне на музея за посетители.

Според бразилския всекидневник единствените сред 20-те милиона експоната, които са оцелели, са метеоритите, които са устойчиви на високи температури. Сред тях е метеоритът Бендего с тегло 5260 кг, намерен в края на ХVІІІ в.

По оценката на заместник-директора на Националния музей Кристиана Сережо са оцелели едва 10 процента от експонатите, предаде ТАСС. Тя отбеляза, че детекторът за дим в сградата не се е задействал. Съобщено беше, че гасенето на огъня е било затруднено и защото противопожарните кранове в съседство не са работели.

Ръководството на музея смята, че големите загуби е можело да бъдат избегнати, ако сградата е била снабдена със съвременна противопожарна система. "Сградата не е била пригодена за функционирането на съвременно научно учреждение с високо ниво на потребление на електроенергия. Лабораториите, ИТ оборудването, административните зони са увеличавали товара върху електрическата мрежа", констатира Роберто Леер, ректор на Федералния университет на Рио де Жанейро, структурна единица от който е и музеят.

Други служители на музея се оплакаха от недостатъчно финансиране, което е попречило да бъдат постигнати по-високи стандарти за сигурност, съобщи "Асошиейтед прес". Те твърдят, че са били наясно с рисковете от такъв инцидент. Пожарът избухнал след затварянето на музея и затова пострадали няма. Четирима уредници, които са били на работа, са успели да излязат навреме от пламналата сграда. Според една от версиите пожарът може да е предизвикан от падането на летящ китайски фенер на покрива на музея.

Телевизия "Глобу" излъчи кадри с десетки жители на Рио, които си пробиха днес път към сградата и образуваха около музея жива верига, въпреки че полицията и общинската гвардия се опитаха да ги удържат. Акцията символизира желанието на участниците да прегърнат музея, смятан от тях за национална гордост. Органите на реда използваха сълзотворен газ и шумови гранати, за да разпръснат хората.

Има опасност фасадата на сградата да рухне, спасителните служби продължават огледа на сградата и ликвидират остатъчни огнища, като заедно с това изваждат и оцелели в огнената стихия експонати.

Музеят е в северната част на Рио в историческо имение от началото на 19 в., принадлежало някога на търговец на роби. След пристигането на Португалия в Новия свят, през 1808 г. триетажното здание става владение на монархическото семейство, а през 1816 г. става и негова официална резиденция.

В това имение са се случили важни исторически събития. Там през 1822 г. е обявена независимостта от португалската корона, там е заседавало първото конституционно събрание, сложило край на монархическата форма на управление и положило основите на републиката.

Музеят, създаден по нареждане на крал Жуау Шести през 1818 г., е пренесен в имението чак през 1892 г. Националният музей е най-старото научно учреждение в южноамериканската държава. В колекцията му от около 20 млн. експонати има археологически и древноегипетски артефакти, мумии, предмети от бита и минерали. В музея се пазеше и човешки скелет, признат за най-стария, открит на територията на Северна и Южна Америка. Той е на жена, живяла преди повече от 12 000 години.

Франция е готова да окаже експертна помощ на Бразилия за възстановяване на Националния музей в Рио, който е почти напълно унищожен, написа в "Туитър" френският президент Еманюел Макрон и определи станалото като трагедия, превърнала в пепел велика история и памет.

„Природата казва на жените: „Бъди красива, ако можеш, мъдра, ако искаш, но бъди уважавана – това е най-важното.“

Бомарше, френски драматург, роден на 24 януари преди 293 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...