Томас Хемпсън, най-големият  баритон на САЩ, ще изнесе концерт със Софийската филхармония на 14 декември от 19 ч. в зала „България“. В програмата ще прозвучат някои от най-обичаните арии от опери, оперети и мюзикъли на Моцарт, Гуно, Верди, Масне, Лехар, Бърнстейн и др. 

Звездата на Метрополитън опера и партньор на Соня Йончева („Травиата“, „Сватбата на Фигаро“ с номинация за Грами за 2017г.) и на Анна Нетребко ще пее в България под диригентството на най-успелия български диригент в чужбина днес Павел Балев. 

ТОМАС ХЕМПСЪН е сред най-уважаваните и иновативни музиканти на нашето време. Репертоарът му включва над 80 роли, а дискографията му е с над 170 албума, номинирани за много награди, сред които "Грами", "Едисон" и "Гран При". Той печели наградата  ECHO Klassik четири пъти за 20 години. През 2010 г. е удостоен с награда Living Legend (Жива легенда) от Библиотеката на Конгреса, където работи като специален съветник. Носител на известната награда "Концертгебау". Почетен от оперната гилдия на Метрополитън с титлата "Met Mastersinger", името му е включено в почетния лист на Американската академия за изкуства и науки и в "Залата на славата" на известната медия за звукозаписи Грамофон, почетен професор във Философския факултет на Хайделбергския университет и почетен доктор на Музикалното училище в Манхатън, Консерваторията "Нова Англия", Колежа Уитуърт и консерваторията в Сан Франциско, както и почетен член на Кралската музикална академия в Лондон. Носител е на титлите "Камерзенгер" на Виенската опера, носител на ордена на изкуствата и книгата във Франция, носител на Австрийския медал на изкуствата и науките. През 2017 г. Томас Хемпсън получава Медал "Хуго Волф" от Международната „Хуго Волф“ академия, заедно с дългогодишния му музикален партньор - пианиста Волфрам Ригер за изключителните им постижения в интерпретацията на песни. 

Томас Хемпсън се радва на изключителна международна кариера като оперен певец, записващ артист и "посланик на песента", поддържайки активен интерес към научните изследвания, образованието, музикалното разпространение и технологиите. Чрез фондацията "Хемпсън", която основава през 2003 г., той използва изкуството на песента за насърчаване на междукултурния диалог и разбиране. 

Концертът в София се осъществява с помощта на фондация „Америка за България“. 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„В слушането на музика, четенето на книги и гледането на филми наравно участват както създателите, така и консуматорите. Всеки със своята интелигентност, глупост, тъга, веселие, моментно настроение.“

Рангел Вълчанов, български режисьор, роден на 12 октомври преди 96 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.